لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۲

وزیر دفاع اسرائیل: زمان گریز هسته‌ای ایران به ۱۰ هفته رسیده است


بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، به نمایندگان اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفت ایران در زمان حدود ۱۰ هفته از وقتی که شروع کند، می‌تواند مواد لازم برای یک سلاح هسته‌ای را تولید کند.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه ۱۳ مرداد به دیپلمات‌های شورای امنیت سازمان ملل گفت: «ایران تمامی بندهای اجرایی توافق هسته‌ای برجام را نقض کرده است» و «فقط حدود ۱۰ هفته» از دستیابی به موادی غنی شده در سطح سلاح، برای ساخت یک بمب هسته‌ای فاصله دارد.

او افزود: «در نتیجه حالا زمان عمل کردن فرا رسیده است. جهان باید تحریم‌های اقتصادی را اعمال کرده و عملیات اجرایی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اجرا کند.»

اظهارات بنی گانتز در حضور یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل مطرح شد.

آنتونی بلینکن، یک روز پیش از آنکه وزیر خارجه آمریکا شود با استفاده از آنچه اطلاعات گزارش های علنی خواند، گفت زمان گریز هسته ای ایران از فراتر از یک سالی که تحت برجام قرار داشت به حدود سه تا چهار ماه کاهش یافته است.

دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید بازگشت به تعهدات در برجام بهترین مسیر برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای می‌داند.

تاکنون شش دور مذاکرات در این مورد در وین برگزار شده و آمریکا به شکل غیرمستقیم با ایران گفت‌‌و‌گو کرده است. سخنگوی وزارت خارجه در یکی از آخرین اظهارنظرهای خود گفته بود ایالات متحده آماده ازسرگیری دور هفتم مذاکرات است.

XS
SM
MD
LG