لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

هشدار نخست وزیر اسرائیل پس از پیروزی رئیسی: نباید با «رژیم جلادان» معامله کرد


جلسه کابینه نفتالی بنت در اورشلیم
جلسه کابینه نفتالی بنت در اورشلیم

اسرائیل روز یکشنبه، سی‌ام خرداد، انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری ایران را محکوم کرد و گفت که دولت او «رژیمی از جلادان» خواهد بود که قدرت‌های جهانی نباید با آن توافق هسته‌ای جدیدی را انجام دهند.

رئیسی به اتهام نقض حقوق بشر تحت تحریم‌ ایالات متحده آمریکا است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل، در اولین جلسه کابینه تلویزیونی خود از زمان روی کار آمدن، پیروزی رئیسی را به اراده آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، و نه انتخاباتی آزاد و مردمی نسبت داد.

آقای بنت در بیانیه ‌ای که آن را به دو زبان عبری و انگلیسی خواند، گفت: «انتخاب رئیسی، آخرین فرصتی است که قدرت‌های جهانی پیش از بازگشت به توافق هسته‌ای بیدار شوند و بفهمند با چه کسی معامله می‌کنند.»

او همچنین گفت: «هرگز نباید به رژیم جلادان بی‌رحم اجازه داد سلاح کشتار جمعی داشته باشد و موضع اسرائیل در این رابطه تغییر نخواهد کرد.»

اتحادیه اروپا روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مذاکرات هسته‌ای یکشنبه ادامه می یابد. این اولین گفتگوی هسته‌ای پس از اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به صدای آمریکا گفت: «جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، کاملا روشن کرده است که ایالات متحده قاطعانه متعهد است که مطمئن شویم ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.»

آمریکا گفته است که حاضر است در صورت تمکین ایران از مفاد برجام، تحریم‌های هسته‌ای را که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، پس از خروج از برجام دوباره اعمال کرده بود، بردارد. اما ایران خواستار برداشته شدن همه تحریم‌هایی است که دولت پیشین آمریکا با خروج از برجام بر جمهوری اسلامی اعمال کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قرار است در روز ۲۸ ژوئن (۷ تیر) با همتای اسرائیلی خود رئوون ریولین در واشنگتن دیدار کند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که سفر رئیس جمهور اسرائیل به واشنگتن نشا‌ن‌ دهنده همکاری پایدار بین ایالات متحده آمریکا و اسرائیل و فرصتی برای مشورت در مورد چالش هایی است که منطقه با آن روبرو است.

XS
SM
MD
LG