لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۵

وزیر امور خارجه ایران در نشست سران کشورهای همسایە عراق شرکت خواهد کرد


حسین امیرعبداللهیان. آرشیو
حسین امیرعبداللهیان. آرشیو

وزارت خارجە ایران می‌گوید هیاتی از ایران بە ریاست امیرعبداللهیان در نشست سران کشورهای همسایە عراق شرکت خواهد کرد. مقامات عراق پیشتر ابراز امیدواری کردە بودند کە ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، در آن نشست شرکت کند.

این نشست با هدف رفع تنش‌های منطقە، بویژە تنش میان ایران و عربستان سعودی برگزار می‌شود. تهران و ریاض پس از حملە بە سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در تهران و مشهد در سال ۹۴، روابط دیپلماتیک خود را قطع کردەاند.

ایران و سعودی در ماەهای گذشتە چند بار در مذاکرات غیررسمی در بغداد شرکت کردند. گزارش‌های تایید نشدەای هم از دیدار غیر رسمی نمایندگان ایران و مصر با میانجیگری عراق در بغداد منتشر شدە است. ایران و مصر، نیز از سال ۵۸ تاکنون هیچ گونە روابط دیپلماتیکی ندارند.

برخی موضوعات دیگر، از جملە جنگ یمن، شرایط وخیم لبنان، و بحران آب منطقه‌ای در این نشست مورد گفتگو قرار خواهد گرفت. در ماه‌های اخیر، تنش‌های آبی میان ایران و عراق افزایش یافتە است. بغداد تهران را بە مسدود کردن و انحراف آب رودخانە‌های مشترک متهم می‌کند و می‌گوید اقدامات عملی برای ارجاع پروندە آب بە سازمان ملل را آغاز کردە است.

ایران، عربستان سعودی، ترکیە، کویت، اردن، قطر، مصر، و امارات متحدە عربی رسما بە این نشست دعوت شدەاند. سوریە تنها کشور همسایە عراق است کە بە این نشست دعوت نشدە است.

فالح فیاض، رئیس سازمان حشد الشعبی، اواسط مرداد در سفر بە سوریە بشار اسد را بە این نشست دعوت کرد، اما وزارت خارجە عراق در بیانیە‌ای اعلام کرد کە سوریە بە نشست بغداد دعوت نشدە است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسە، نیز در این نشست شرکت خواهد کرد. امانوئل مکرون قرار است یکشنبە از موصل و اربیل نیز دیدار کند.

رسانە‌های ترکیە گزارش دادە‌اند کە رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیە، نیز در این نشست شرکت نخواهد کرد و بە احتمال زیاد معاون او و یا وزیر خارجە ترکیه عازم بغداد خواهند شد.

XS
SM
MD
LG