لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

نخست وزیر عراق برای دیدار با جو بایدن راهی واشنگتن شد


مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، هنگام مصاحبه با آسوشیتدپرس - ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۱
مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، هنگام مصاحبه با آسوشیتدپرس - ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۱

سوران خاطری - نخست وزیر عراق، مصطفی کاظمی، کە برای دیدار با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا راهی ایالات متحدە شدە است، می گوید کشورش دیگر بە حضور نیروی نظامی هیچ کشور خارجی نیاز ندارد.

مصطفی کاظمی صبح یکشنبە ۳ مرداد برای دیدار با جو بایدن و دیگر مقامات آمریکا، بغداد را بە مقصد واشنگتن ترک کرد.

آقای کاظمی در مصاحبەای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، ارتش عراق و نیروهای امنیتی عراق آمادگی و ظرفیت دفاع از خود را دارند و بە حضور نیروهای رزمی هیچ کشور خارجی در خاک عراق نیاز ندارد.

آقای کاظمی گفت آنچە امروز عراق از حضور نیروهای آمریکایی می خواهد «حمایت نیروهای عراق در آموزش، پیشرفت توانایی‌ها و ظرفیت‌های این نیروها و همکاری در زمینە‌های امنیتی» است.

نخست وزیر عراق همچنین گفت: «زمان‌بندی خروج نیروهای آمریکایی بر اساس نیاز‌های عراق صورت می گیرد. مطمئنا جنگ با داعش و آمادگی نیروهایمان بە یک زمانبندی ویژە نیاز دارد و بە مذاکراتی کە در واشنگتن صورت می گیرد بستگی دارد.»

آقای کاظمی در مورد روابط بین ایران و آمریکا در عراق گفت، نزدیک شدن دیدگاەهای ایالات متحدە و ایران در راستای منافع عراق و صلح و ثبات در منطقە است.

آقای کاظمی تاکید کرد که از ادامه مذاکرات وین با ایران حمایت می کند.

دیدار مصطفی کاظمی از آمریکا در چارچوب چهارمین دور گفتگوهای استراتژیک بغداد و واشنگتن صورت می گیرد. و شامل موضوعات آموزشی، فرهنگی، سلامت، امنیت و انرژی می شود. یکی از از اهداف مهم این مذاکرات اطمینان دادن بە بازرگانان خارجی برای سرمایە‌گذاری در عراق است.

«توافق نامه چارچوب استراتژیک برای رابطه دوستی و همکاری بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری عراق» سال ٢٠٠٨ امضا شد و اولین دور گفتگوهای استراتژیک نیز تیر ماە سال گذشتە برگزار شد.

سفر کاظفی به آمریکا در شرایطی است که باقیمانده داعش به حملات خود ادامه می‌دهد و شبه نظامیان مورد حمایت ایران نیز به منافع آمریکا در عراق حمله می‌کنند. عراق همچنین در پاییز شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG