لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۴

مقتدی صدر می‌گوید در انتخابات مجلس عراق شرکت نمی‌کند


تصویری از مقتدی صدر در شهرک صدر در حومه بغداد
تصویری از مقتدی صدر در شهرک صدر در حومه بغداد

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر و بزرگترین ائتلاف مجلس عراق موسوم به سائرون، روز پنج شنبە ۲۴ تیر اعلام کرد حزبش در انتخابات مجلس این کشور که مهرماه برگزار می شود شرکت نمی‌کند.

به گزارش سوران خاطری، مقتدی صدر همچنین از نامزدهای این حزب خواست انصراف دهند. بە دنبال سخنان صدر، حسن کعبی، از اعضای جریان صدر و معاون رئیس مجلس عراق، از نامزدی در انتخابات پیش رو کنارە‌ گیری کرد.

مقتدی صدر در یک کنفرانس خبری گفت: «از همە کسانی کە در حکومت هستند اعلام برائت می کنم، حکومت کنونی و آیندە و همە کسانی کە بی مسئولیت و فاسد هستند تحت تحقیق هستند.»

مقتدی صدر در مورد دلیل کنارە گیری‌ خود از انتخابات مجلس عراق هیچ دلیلی ارائە نکرده است، اما کارشناسان عراقی می گویند کنارە گیری او می‌تواند بە عدم اطمینان از کسب آراء لازم، به دلیل تغییر سیستم انتخاباتی و همچنین دست داشتن تعدادی از مقامات جریان صدر در فساد ربط داشتە باشد.

پیشتر، جریان صدر کە در انتخابات مجلس گذشتە ۵۴ کرسی را کسب کرده بود، از برگزاری انتخابات پیش از موعد و همچنین حضور ناظران سازمان ملل در جریان انتخابات حمایت کردە و وعدە کسب ١٠٠ کرسی در این انتخابات را دادە بود.

بر اساس قانون جدید انتخاباتی عراق، رای دهندگان بە جای انتخاب لیست احزاب می توانند به طور مستقیم بە نامزدهای مورد نظر خود رای دهند. تغییر فرایند انتخابات عراق یکی از مطالبات گستردە مردمی در عراق بود کە از سوم آبان ٩٨ آغاز شد.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، در واکنش بە کنارە گیری مقتدی صدر گفت: «نمی توان کنارەگیری صدر از انتخابات را تصور کرد، وطن ما نیازمند همبستگی همه است.»

او گفت مردم و گروه‌های سیاسی در رقابتی سالم در انتخابات شرکت کنند و «ما مسئولیتی تاریخی برای حمایت از عراق برعهده داریم تا انتخاباتی سالم و آزاد را برگزار کنیم.»

درحالیکە سخنگوی کمیسیون عالی انتخابات عراق، می گوید انصراف صدر از انتخابات تاثیری بر روند آن ندارد و انتخابات در در زمان خود برگزار می شود، اما بسیاری از کارشناسان عراقی معتقد هستند کە احتمال بە تعویق انداختن انتخابات با کنارە گیری صدر قوت گرفتە است.

دولت عراق پیشتر نسبت به عدم برگزاری شفاف انتخابات مجلس این کشور ابراز نگرانی کردە بود و خواهان نظارت سازمان ملل بر این انتخابات شد؛ خواستە‌ای کە گروەهای شیعە نزدیک بە ایران با آن مخالفت کردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ۶ خرداد با درخواست عراق موافقت، و جنین پلاسخارت، فرستاده سازمان ملل در امور عراق را مسئول نظارت بر انتخابات کرد.

XS
SM
MD
LG