لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

وزیران خارجه آمریکا و عراق در واشنگتن دیدار کردند؛ گفت‌وگوهای راهبردی دو کشور ادامه دارد


دیدار وزیران خارجه آمریکا و عراق در ساختمان وزارت خارجه آمریکا - واشنگتن، ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۱
دیدار وزیران خارجه آمریکا و عراق در ساختمان وزارت خارجه آمریکا - واشنگتن، ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۱

بغداد می‌خواهد نقش نیروهای نظامی ایالات متحده در عراق تغییر کند. در آستانه سفر نخست‌وزیر عراق به واشنگتن و دیدارش با رئیس‌جمهوری آمریکا، گفت‌وگوهای راهبردی دو کشور در جریان است.

بخشی از جلسات گفت‌وگوهای استراتژیک دو کشور پنج‌شنبه ۳۱ تیر در وزارت دفاع انجام شد و بخشی امروز جمعه در وزارت خارجه آمریکا برگزار می‌شود. گفت‌وگوی حضوری آنتونی بلینکن با همتای عراقی خود نیز بخشی از آن است. در حال حاضر حضور نیروهای آمریکا در عراق یک هدف دارد.

وزیر خارجه آمریکا در این دیدار گفت: «ما نزدیک‌ترین شرکا در مبارزه با داعش هستیم و به کاری که با یکدیگر برای شکست آنها و اطمینان از شکست‌خورده ماندن آنها انجام داده‌ایم، بسیار افتخار می‌کنیم.»

فواد حسین،‌ وزیر خارجه عراق، نیز گفت: «ما احتیاج داریم که برای شکست داعش با ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا تبادل اطلاعات کنیم.»

ضرورت مقابله با داعش هنوز وجود دارد، چرا که همین هفته بود که داعش در حمله‌ای دیگر در بغداد موجب قتل ده‌ها نفر شد.

عراق و آمریکا در مذاکرات بهار امسال توافق کردند نقش نیروهای آمریکا در آن کشور تغییر کند و قرار است در مذاکرات جاری جزئیات این توافق نهایی شود.

این تغییر مأموریت به معنی خروج نیروهای آمریکا از عراق نیست، زیرا کماکان ۲۵۰۰ نیروی موجود با مسئولیت جدید در عراق باقی خواهند ماند، اما می‌تواند یک پیروزی برای نخست‌وزیر جدید و جلب رضایت جناح شیعه پیرو ایران باشد.

فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق، گفت: «اما این که چگونه و کی از عراق خارج می‌شوند بر اساس جدولی خواهد بود که مورد توافق دو طرف و مبتنی بر مسائل فنی و دیگر جوانب امنیت نیروها خواهد بود.»

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، دوشنبه در کاخ سفید با رئیس جمهوری آمریکا دیدار خواهد کرد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG