لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۱

دادگاهی در آمریکا یک ایرانی را بابت خرید قطعات حساس نظامی برای ایران مجرم شناخت


نمایی از ساختمان وزارت دادگستری آمریکا
نمایی از ساختمان وزارت دادگستری آمریکا

وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه ۱۷ اردیبهشت اعلام کرد هیئت منصفه فدرال شهر سن آنتونیو در ایالت تگزاس یک شهروند ۳۹ ساله ایرانی ساکن امارات متحده عربی و آلمان به نام مهرداد انصاری را به دلیل طرح‌ریزی برای دستیابی به قطعات حساس نظامی جهت ارسال به ایران، در تناقض با قوانین تحریم‌های آمریکا علیه تهران، مجرم شناخت.

در این اطلاعیه گفته شده است که قطعات مورد اشاره دارای کاربرد دوگانه نظامی و غیرنظامی هستند و می‌توان از آنها در ساخت سلاح‌های هسته‌ای، هدایت، و توسعه موشک، ارتباطات رادیویی امن تاکتیکی، جنگ‌افزارهای تهاجمی الکترونیک، عملیات تخریبی الکترونیک (ایجاد اختلال رادیویی)، سامانه‌های راداری و تجسسی استفاده کرد.

طبق مدارکی که در جریان محاکمه به دادگاه ارائه شده است، او و همدستانش – سوزان ییپ شهروند تایون و مهرداد فومنی شهروند ایران – تلاش کردند محموله‌های باری را از ایالات متحده و از طریق شرکت‌های انصاری در دوبی، به دست ایرانی‌ها برسانند.

ییپ و فومنی از ۹ اکتبر ۲۰۰۷ تا ۱۵ ژوئن ۲۰۱۱ بیش از ۱۰۵ هزار قطعه را از شرکت‌های مختلف در سراسر جهان تحویل گرفته یا در تلاش برای تحویل گرفتن آنها بوده‌اند. ارزش این قطعات ۲ میلیون و ۶۳۰ هزار و ۸۰۰ دلار برآورد شده و با بیش از ۱۲۵۰ تراکنش مالی خریداری شده‌اند.

آنها ۵۹۹ تراکنش مالی با ۶۳ شرکت مختلف آمریکایی داشتند، بدون آن که به این شرکت‌ها اطلاع دهند که قصد دارند کالاهای خریداری شده را به ایران بفرستند، یا مجوزهای لازم را از دولت ایالات متحده برای ارسال آنها به ایران اخذ کنند.

مهرداد انصاری می‌تواند با حکم حداکثر تا ۲۰ سال زندان بابت توطئه برای نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، حداکثر پنج سال زندان بابت تقلب در نقل و انتقال مالی، حداکثر پنج سال بابت فریب دادن وزارت خزانه‌داری آمریکا، و حداکثر پنج سال بابت اظهارات خلاف واقع روبرو است.

حکم او قرار است اول سپتامبر سال جاری میلادی، ۲۰۲۱، صادر شود.

XS
SM
MD
LG