لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۱

گسترش دامنه اعتراضات مردمی در ایران؛ تبریز و اردبیل به صف معترضان پیوستند


دهمین روز پیاپی اعتراضات گسترده در ایران؛ تصویری از اعتراضات تبریز

دامنه اعتراضات سراسری که از یازده روز پیش در برخی شهرهای استان خوزستان آغاز شد و پس از چند روز به استان‌های لرستان، اصفهان، تهران، و البرز گسترش پیدا کرد، اکنون به شمال غربی ایران رسیده است.

ویدیوهای ارسالی به صدای آمریکا و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل نیز به صف معترضان پیوسته‌اند و همزمان شعارهایی علیه ارکان جمهوری اسلامی در نقاط مختلف ایران سر داده می‌شود.

استان خوزستان روز شنبه، در دهمین روز پیاپی اعتراضات به بی‌آبی، با جو امنیتی شدید رو به رو بود.

همچنین گزارش‌های دریافتی در روز جمعه اول مرداد از قطع برق در اهواز، سوسنگرد، رامهرمز، و برخی نقاط دیگر خبر می‌دهد و دسترسی به اینترنت نیز در برخی از استان‌هایی که اعتراضات در آن جریان داشته است، با قطعی و اخلال مواجه شده است.

در این ویدیو که به شهر جراحی در بندر ماهشهر منتسب است، صدای تیراندازی شدید و درگیری شنیده می‌شود.

بنا بر گزارش‌های تصویری، در دهمین روز از اعتراضات سراسری، عده قابل توجهی از مردم تبریز با شعار «آذربایجان بیدار است و از خوزستان پشتیبانی می‌کند»، به خیابان‌ها آمدند.

بر اساس گزارش‌های تصویری، روز شنبه در اردبیل برای جلوگیری از تجمع اعتراضی، جو شدید امنیتی جریان داشت.

اعتراض صریح یک زن در مقابل یک مقام نیروی انتظامی در تبریز، در دهمین روز از اعتراضات گسترده در ایران:

در این ویدئو که به روز دوم مرداد در تبریز منتسب است، زنی دیده می‌شود که رو به نیروهای گارد ویژه شعار «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر می‌دهد.

بنا بر گزارش‌ها، اعتراضات روز شنبه در تبریز با حضور گسترده و حمله نیروهای گارد ویژه مواجه شد.

در روزهای گذشته در تبریز فراخوانی برای تجمع حمایتی از خوزستان منتشر شده بود که بنا بر گزارش‌ها، برای جلوگیری از برگزاری این تجمع ده‌ها تن از فعالان در این شهر بازداشت شدند. با این حال، روز شنبه، دوم مرداد اعتراضات گسترده‌ای در تبریز جریان داشت و شبکه اینترنت در استان آذربایجان شرقی با اختلال مواجه بود.

از سویی، روز جمعه و شنبه تجمع‌های حمایت از اعتراضات خوزستان نسبت به بی‌آبی در مونترآل استان کبک کانادا و کلن آلمان برگزار شد.

در تجمعی که عصر جمعه در مونترآل برگزار شد، ایرانیان معترض با حمایت از اعتراضات مردم خوزستان، سرود «نه به جمهوری اسلامی» را هم‌خوانی کردند.

در تجمع مونترآل همچنین شعارهایی چون «نوید قهرمان، راهت ادامه دارد» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» از سوی معترضان سر داده شد.

در این ویدیو تجمع اعتراضی گروهی از ایرانیان کلن آلمان در روز شنبه ۲ مرداد دیده می‌شود.

ویدیوی دیگری از تجمع ایرانیان در کلن:

  • روحانی: نمی‌توانیم آب سدها را رهاسازی کنیم؛ خدا رحمتش را نازل کند

روز گذشته حسن روحانی گفت که «اگر شرایط ما مثل سال‌های پیش بود، امروز مشکلی در خوزستان نداشتیم. مشکلات به خاطر این است که ما نمی‌توانیم آب سدها را رهاسازی کنیم.»

بنا بر گزارش رسانه‌های ایران، روحانی گفته است که سدهای کشور معمولا در پایان شهریور به «کمترین حجم ذخایرشان» می‌رسند و بحران آب به گونه‌ای است که «ممکن است برای پایان شهریور و مهرماه مردم دچار مشکل بشوند.»

او با بیان این که ورودی آب سدها در سال جاری با کاهش ۵۰ درصدی مواجه شده، تأکید کرد که مهر ماه سال آبی جدید آغاز می‌شود و «امیدواریم خداوند رحمتش را بر مردم عزیز کشور ما نازل بکند.»

این در حالی است که ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، در گزارشی با اشاره به مواردی چون «سدسازی‌های بی‌قاعده» و «استخراج‌های خارج از ضوابط»، نوشت که «بخش بزرگی از مشکلات مردم خوزستان معلول تصمیم‌گیری‌های عجیب و گاهی اشتباه در حوزه محیط زیست و توسعه کشور بوده است» و «صرف ربط دادن اعتراضات به عناصر خارجی، صورت‌بندی غلطی از مسئله» است.

XS
SM
MD
LG