لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

محمد باقر قالیباف با بشار اسد در سوریه دیدار کرد


تصویری که خبرگزاری فارس از دیدار قالیباف با بشار اسد منتشر کرده است. چهارشنبه ۶ مرداد
تصویری که خبرگزاری فارس از دیدار قالیباف با بشار اسد منتشر کرده است. چهارشنبه ۶ مرداد

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، روز چهارشنبه ۶ مرداد در دمشق با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، اسد ایران را «شریک اساسی سوریه...در تمام زمینه ها» دانسته و قالیباف برگزاری انتخابات در ایران و سوریه را «شکست سیاست‌ اعمال فشار علیه» این دو کشور خوانده است.

قالیباف روز سه شنبه وارد سوریه شد و در ابتدا با حموده صباغ ، همتای سوری خود، دیدار کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار ابراز امیدواری کرد که «توافق نامه جامع همکاری های بین ایران و سوریه» تصویب شود.

به گفته قالیباف، «توافق نامه جامع می‌تواند زمینه ساز فعالیت هر چه بهتر بخش‌های خصوصی و دولتی در دوران پساجنگ و بازسازی سوریه و استفاده از منافع اقتصادی و تجاری بین دو کشور شود.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه، آقای قالیباف روز چهارشنبه بار دیگر با همتای سوری خود دیدار و در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کرد.

در دیدار روز چهارشنبه، صباغ به قالیباف گفت: «ارتباطات دو کشور ایران و سوریه زمانی به اوج خود رسید که خون شهدای ما با هم درآمیخت.»

جمهوری اسلامی ایران در جنگ داخلی سوریه که میان نیروهای دولتی و مخالفان بشار اسد جریان داشته از دولت بشار اسد حمایت نظامی و مالی کرده است.

ایران آذرماه ۱۳۹۸ در تفاهمنامه‌ای که به امضای وزیران راه و شهرسازی ایران و مسکن سوریه رسید، متعهد شد که در سوریه ۳۰ هزار واحد مسکونی بسازد. با این حال، محمود محمود زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران این عدد را «نوعی سمبل» دانسته و گفته است که ایران می تواند تا ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه احداث کند.

XS
SM
MD
LG