لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

یک سخنگوی اتحادیه اروپا به صدای آمریکا: به شدت نگران مسیر برنامه هسته‌ای ایران هستیم


تاسیسات نطنز - آرشیو
تاسیسات نطنز - آرشیو

یک سخنگوی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاستگذاری امنیتی در پاسخ به سئوال بخش فارسی صدای آمریکا در مورد اینکه چه زمانی دور هفتم مذاکرات هسته ای برای احیای برجام در وین از سر گرفته می شود گفت: ما می توانیم تأیید کنیم که روز چهارشنبه ۲۳ تیر، مقامات ایرانی به اتحادیه اروپا اطلاع دادند که مایلند دور بعدی گفتگوها درباره برجام را در وین پس از روی کار آمدن دولت جدید از سر بگیرند.

قرار است مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری ایران روز چهاردهم مرداد برگزار شود.

او در ادامه گفت جوزپ بورل، هماهنگ کننده ارشد سیاست خارجی در اتحادیه اروپا، به عنوان هماهنگ کننده گفت وگوها در حال رایزنی با اعضای برجام و به طور جداگانه با ایالات متحده است تا اطمینان حاصل کند که گفتگوها در وین در اسرع وقت از سر گرفته می شود.

به گفته این سخنگو زمان دقیق دور بعدی مذاکرات در آینده اعلام خواهد شد.

این سخنگو در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه ارزیابی اتحادیه اروپا از عملکرد هسته‌ای ایران در طول وقفه زمانی در گفتگوها چیست؟ گفت: در این میان، ما به شدت نگران مسیر هسته‌ای هستیم که ایران در پیش گرفته است. ما بارها از ایران خواسته ایم که به تعهدات خود در قالب برجام برگردد و این کار را ادامه می دهیم.

این مقام اتحادیه اروپا همچنین در مورد اینکه آیا اروپا نشانه‌ای از سوی ایرانی‌ها دریافت کرده که برای تسریع در به نتیجه رسیدن گفتگوها حاضرند مذاکرات مستقیم با واشنگتن داشته باشند؟ گفت: هیات های نمایندگی آمریکا و ایران با یکدیگر دیدار نمی کنند. ارتباطات بین دو هیات از طریق اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده گفتگوهای برجام و سایر شرکت کنندگان ادامه دارد.

تاکنون شش دور مذاکرات در وین برگزار شده است. مقامات آمریکا یکی از چالش‌های این گفتگوها را نبود مذاکره رودر رو با هیات مذاکره کننده ایرانی عنوان کرده اند.

دولت جو بایدن گفته است در صورت پیروی کامل ایران از مفاد برجام باردیگر به این توافق که دولت پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد برمی گردد.

بنا به اظهارات هیات‌های شرکت کننده، روند بازگشت ایران به تعهدات برجامی و گام هایی که دولت بایدن باید برای برداشتن تحریم‌های اعمال شده بردارد، محور گفتگوها در دوره‌های قبلی مذاکرات بوده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG