لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۵

روحانی می‌گوید «فرصت دستیابی به توافق هسته‌ای» را از دولت گرفتند


حسن روحانی. آرشیو
حسن روحانی. آرشیو

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه ۲۳ تیر گفت «فرصت دستیابی به توافق» هسته ای از دولت او گرفته شد و او به خاطر «از دست رفتن این فرصت» متاسف است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، روحانی در نشست هیات دولت با اشاره به تحولات داخلی و مخالفت‌ها با مذاکرات هسته‌ای گفت: «اگر اصل ۶۰ قانون اساسی ما حاکم بود و یازدهم آذر لطمه نمی‌خورد، اسفندماه |سال گذشته| تحریم مردم برداشته می‌شد.»

با آنکه روحانی جزییات این تحولات را بازگو نکرده است اما به نظر می رسد اشاره او به مصوبه آذر ماه گذشته مجلس شورای اسلامی ایران است که بر اساس آن دولت موظف شد در صورت عدم لغو تحریم بخش‌های مالی و نفت تا اسفند ۹۹، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف و به فعالیت‌های هسته‌ای سرعت ببخشد. اصل ۶۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز که روحانی به آن اشاره کرده است می گوید: «‌اعمال قوه مجریه جز در اموری که در این قانون مستقیما بر عهده رهبری گذارده شده، از طریق رئیس جمهور و وزراء است.»

اگرچه روحانی ابراز امیدواری کرده است که دولت ابراهیم رئیسی «کار را تکمیل» کند اما او گفته «از اینکه ۴، ۵، ۶ ماه فرصت از دست رفت بسیار متاسفیم.»

به گفته روحانی، «سفره آماده است و کار آماده شده. قاعدتا فرصت دولت دوازدهم را از دستش گرفتند، اما امیدواریم دولت سیزدهم بتواند این کار را تکمیل کند.»

این اولین بار نیست که حسن روحانی عدم لغو تحریم‌ها را با تحولات سیاست داخلی جمهوری اسلامی مرتبط می‌داند. او چهارشنبه گذشته هم با انتقاد از نبودن هماهنگی میان قوای سه گانه برای حل و فصل پرونده‌هایی مانند تحریم‌های هسته‌ای گفت تهران می تواند همین هفته تصمیم بگیرد که تحریم‌ها لغو شود یا اینکه «ماه ها ادامه پیدا کند.»

این در حالی است که برخی از دیگر از مقامات ایران پیشتر ادعا کرده‌اند که عدم لغو تحریم‌ها «به دلیل کارشکنی» آمریکا و قدرت‌های اروپایی است.

دور هفتم مذاکرات هسته ای ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام هنوز آغاز نشده است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، آمریکا گفته است به تأخیر انداختن ادامه مذاکرات و پیشرفت ایران در فعالیت‌های اتمی می تواند بر تصمیم آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ تأثیرگذار باشد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده است ایالات متحده آماده آغاز دور هفتم مذاکرات غیر مستقیم با ایران در وین است.

XS
SM
MD
LG