لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

با ادامه اعتراضات به بی‌آبی در خوزستان نیروهای امنیتی با معترضان برخورد کردند


تصویر گرفته شده از ویدیوی منتسب به پاره کردن عکس یکی از مقامات حکومتی در سوسنگرد
تصویر گرفته شده از ویدیوی منتسب به پاره کردن عکس یکی از مقامات حکومتی در سوسنگرد

اعتراضات در استان خوزستان نسبت به بی‌آبی، و تجمع و راهپیمایی مردمی که در میان آنها نوجوانان و کودکان هم حضور داشته‌اند، با برخورد شدید نیروهای امنیتی و انتظامی روبه‌رو شد. در برخی از گزارش‌های ویدیویی که منتشر شده است، صدای شلیک گلوله نیز شنیده می‌شود.

معترضان شنبه شب و برای سومین شب پیاپی، در مناطق مختلف این استان به نبود آب آشامیدنی و کشاورزی تجمع‌های اعتراضی برپا کردند.

فعالان تاکنون از کشته شدن دو جوان به نام‌های مصطفى نعيماوى و قاسم خضيرى در این اعتراضات خبر داده‌اند. خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه نیز کشته شده آقای نعیماوی را تایید کرده است. فعالان همچنین از مجروحیت و دستگیر شدن چند نفر دیگر خبر داده‌اند. صدای آمریکا به دلیل محدودیت‌هایی که مقامات جمهوری اسلامی برای خبررسانی اعمال کرده‌اند به طور مستقل قادر به تایید گزارش‌ها نیست.

در سوسنگرد، یکی از شهرهای استان خوزستان که اعتراضات در آن جا جریان دارد، شنبه شب انبوه جمعیت با حمله نیروهای امنیتی مواجه شدند.

یکی از ویدیوها به نظر می‌رسد که حمله نیروها برای متفرق کردن معترضان به بی‌آبی را نشان می‌دهد:

معترضان با تجمع در مقابل دفتر یک مقام مسئول در سوسنگرد، در اعتراض به بی‌توجهی و سوءمدیریت مسئولان، بنر حاوی عکس او را پاره کردند.

  • واکنش‌ها به اعتراضات سراسری خوزستان در شبکه‌های اجتماعی

اعظم بهرامی، پژوهشگر محیط زیست، با اشاره به پیشینه پرونده اراضی کشاورزی جفیر، نوشته است: «مردم در خوزستان به پروژه‌هایی به اسم زه‌کشی زمین‌ها و آموزش کشاورزی توسعه‌یافته و ... که از طرف نهادهای دولتی برگزار می شود اطمینان ندارند.»

حامد اسماعیلیون، که همسر و فرزندش را در حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی از دست داد، یادداشتی برای پدر مصطفی نعیماوی، از معترضان کشته شده در جریان اعتراضات جاری خوزستان نوشته و در تأکید بر ضرورت اتحاد، نوشته است: «در خلوت گریه نکن برادر من! گریه‌هایت را، خشمت را در جمعیت رها کن. بیا با هم بگرییم در این شب سیاه، بیا بر این شوره‌زار بگرییم و اشک‌ها به جایی بروند شاید هورالعظیم جانی بگیرد.»

پیام حامد اسماعیلیون به پدر مصطفی نعیماوی، از کشته‌شدگان اعتراضات بی‌آبی در خوزستان
پیام حامد اسماعیلیون به پدر مصطفی نعیماوی، از کشته‌شدگان اعتراضات بی‌آبی در خوزستان

XS
SM
MD
LG