لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

ادامه اعتراضات گسترده به بی‌آبی؛ مقامات خوزستان می‌گویند تأمین آب آشامیدنی برخی مناطق استان ۱۰ تا ۱۵ روز دیگر طول می‌کشد


تداوم اعتراضات در خوزستان
تداوم اعتراضات در خوزستان

در حالی که در جریان اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم نسبت به بی‌آبی در شهرهای استان خوزستان طی سه روز گذشته دست‌کم دو معترض کشته شده‌اند، استاندار خوزستان ناراحتی مردم را «به‌ حق» دانسته و گفته است باید برای رفع دغدغه‌های عمومی «شبانه‌روزی تلاش کنیم.» یک مقام امنیتی استان نیز گفته رساندن آب آشامیدنی به برخی مناطق استان «۱۰ تا ۱۵ روز دیگر» طول می‌کشد.

به گزارش ایسنا، قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان، روز ۲۶ تیر گفت که هرچند لوله‌کشی آب در برخی مناطق انجام شده، اما به دلایلی چون خشک شدن چاه، فرسودگی شبکه، و یا نقص فنی تأسیسات، لوله‌کشی‌ها به آب‌رسانی منجر نشده و این استان با مشکل آب آشامیدنی روبه‌رو است.

یک نمونه از پروژه‌های تأمین آب آشامیدنی در خوزستان، در روستاهای جفیر یک و دو هویزه است که به گفته فرمانده ناحیه مقاومت بسیج هویزه، نزدیک به ۱۰ تا ۱۲ سال است که بناست آب به این روستاها برسد، اما پروژه ۹ کیلومتری لوله‌کشی آن که حدود یک سال پیش «به پیمانکار داده شد»، «باز هم رها شد.»

این مقام امنیتی با اشاره به این که گروه‌های جهادی سپاه پاسداران اکنون بر روی این پروژه کار می‌کنند، گفت: «ان‌شاءالله ظرف مدت ۱۰ تا ۱۵ روز بتوانیم آب را به این دو روستا برسانیم.»

اعتراضات سراسری نسبت به سوءمدیریت در حل بحران آب در خوزستان طی سه روز گذشته از جمله در شهرهای اهواز، کرخه، سوسنگرد، شادگان، کوت عبدالله، حمیدیه، و شوش در جریان بوده است.

بنا بر گزارش‌ها، در جریان این اعتراضات مسالمت‌آمیز، دست‌کم دو شهروند به نام‌های مصطفی نعیماوی و قاسم خضیری با شلیک نیروهای امنیتی و نظامی کشته شده‌اند.

ویدئوی زیر راهپیمایی مسالمت‌آمیز شنبه شب مردم سوسنگرد در اعتراض به کمبود آب آشامیدنی و همچنین کمبود آب برای کشاورزی و دام‌پروری را نشان می‌دهد.

گزارش‌های مردمی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حضور چشم‌گیر نیروهای نظامی و امنیتی و اعزام یگان‌های ویژه به منطقه را در مواجهه با اعتراضات مردم نسبت به بی‌آبی نشان می‌دهد.

معترضان در برخی شهرها در مقابل مراکز دولتی تجمع کردند. از جمله، جوانان و نوجوانان شنبه در مقابل فرمانداری شهرستان شوش در استان خوزستان دست به اعتراض زدند.

این اعتراضات در برخی مناطق به بستن جاده‌ها منجر شد. از جمله، عده‌ای از معترضان در شوش دانیال با ایجاد آتش جاده را بستند.

معترضان در منطقه عبدالخان در شهرستان کرخه، در اعتراض به بی‌آبی جاده رفت و برگشت اهواز - اندیمشک را مسدود کردند. راوی این ویدئو می‌گوید که مطالبه مردم در این اعتراضات «آب»، «زندگی» و «حقوق» است.

XS
SM
MD
LG