لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

رویترز:‌ ایران می‌گوید در صورت لغو تحریم‌ها تولید نفت کشور به سرعت افزایش خواهد یافت


پالایشگاه آبادان - آرشیو
پالایشگاه آبادان - آرشیو

یک مقام ارشد وزارت نفت ایران می‌گوید که آن کشور آماده می‌شود تا در صورت برداشته شدن تحریم‌ها تولید نفت خود را به سرعت افزایش دهد.

رویترز این خبر را روز چهارشنبه ۱۸ خرداد به نقل از سایت «شانا» (پایگاه خبری اداره کل روابط عمومی وزارت نفت ایران) گزارش داده است.

بنا بر این گزارش، فرخ علیخانی، مدیر تولید شرکت ملی نفت ایران، همچنین گفته است که برای بازگرداندن میزان تولید نفت به سطح قبل از تحریم در فواصل زمانی یک هفته‌ای، یک ماهه، و سه ماهه، برنامه‌ریزی شده است.

این در حالی است که ایران و آمریکا هنوز در زمینه احیای برجام به توافق نرسیده‌اند و وزیر خارجه آمریکا گفته است که حتی در صورت رسیدن به توافق، صدها تحریم علیه ایران پابرجا خواهد ماند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد در جریان جلسه‌ای در یکی از کمیته‌های سنا در این رابطه گفت: «پیش‌بینی من این است که حتی اگر بازگشت به رعایت برجام هم عملی شود، صدها تحریم [علیه ایران]، از جمله تحریم‌هایی که در دولت ترامپ اعمال شد، سر جای خود باقی خواهد ماند.»

آمریکا در هفته‌های گذشته در مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای توافق هسته‌ای برجام در وین، حضور داشته است. دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، گفته که خواهان اجرای تعهدات در مقابل اجرای تعهدات است و اگر ایران به مفاد توافق هسته‌ای بازگردد، آمریکا هم چنین خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG