لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ هرگز اجازه نمی‌دهد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد


 رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در پاسخ به پرسشی درباره انفجارهای مشکوک در ایران گفت که پرزیدنت ترامپ به روشنی اعلام کرده است که او هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

آقای اوبرایان روز دوشنبه ۲۳ تیر در گفت‌و‌گو با خبرنگار وبسایت «تاون هال» در پاسخ به این سوال که از انفجارهای مشکوک و رازآلود اخیر در ایران چه می‌داند، گفت که دولت پرزیدنت ترامپ می‌داند که ایران در تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

او توضیح داد: «ما این را بر اساس اسنادی می‌دانیم که اسرائیلی‌ها در آن عملیات اطلاعاتی که با شهامت انجام دادند، به دست آوردند. علاوه بر این می‌دانیم که آنها بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از ورود به دو سایت هسته‌ای منع کرده‌اند. آنها به تعهداتشان نسبت به ان‌پی‌تی و برجام پایبند نیستند.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید اضافه کرد: «بنابراین آنها دارند به سمت [ساخت] سلاح هسته‌ای حرکت می‌کنند. تنها حرفی که من می‌زنم این است که پرزیدنت ترامپ این را کاملا روشن کرده است که تا زمانی که او رئیس‌جمهوری ایالات متحده باشد، ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.»

در هفته‌های گذشته یک انفجار در تأسیسات هسته‌ای نطنز رخ داد و انفجار دیگری در شرق تهران که مقام‌های جمهوری اسلامی محل وقوع آن را «پارچین» و تحلیگران محل آن را «خجیر» ذکر می‌کنند. چند مرکز صنعتی و تاسیساتی از جمله نیروگاه زرگان اهواز نیز دچار آتش سوزی شد.

در هفته های اخیر همچنین مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که ایران چهار ماه است که از دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت خودداری می‌کند. این اقدام جمهوری اسلامی موجب شد که شورای حکام آژانس قطعنامه ای علیه ایران صادر کند.

پرزیدنت ترامپ که اعلام کرد برجام از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری نمی‌کند و آمریکا را از این توافق خارج کرد، بارها گفته است که تا هنگامی که رئیس جمهوری آمریکا باشد اجازه نمی دهد ایران به سلاح هسته ای دست یابد.

XS
SM
MD
LG