لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

آمریکا: جهان برای توقف بی‌توجهی آشکار رژیم ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متحد شود


کاخ سفید
کاخ سفید

شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از خواسته مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر همکاری سریع و کامل ایران با بازرسان آژانس، حمایت می کند.

شورای امنیت ملی کاخ سفید غروب دوشنبه ۲۶ خرداد به وقت واشنگتن با انتشار پیامی در توئیتر در حالی که گفته مدیر کل آژانس مبنی بر خودداری ایران از اجازه بازرسی از دو مرکز اعلام نشده را بازنشر کرده بود، اعلام کرد: جهان برای توقف بی‌توجهی آشکار رژیم ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی، متحد شود.

این پیام اضافه کرده است: تا کنون هیچ کشور دیگری تحت «پروتکل الحاقی» از پذیرش درخواست رسمی دسترسی سر باز نزده است.

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه ۲۶ خرداد برگزار شده است، در گزارشی اعلام کرد که بیش از چهار ماه است که ایران به ما اجازه دسترسی به دو مرکز را نداده است و حدود یک سال است که جمهوری اسلامی «از گفت‌وگوی جدی درباره سوالات مربوط به فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی» خودداری می‌کند.

بلومبرگ نیز روز دوشنبه ۲۶ خرداد گزارش داد که فرانسه، بریتانیا، و آلمان پیش‌نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که از ایران می‌خواهد با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کامل داشته باشد؛ قطعنامه‌ای که نخستین توبیخ هیئت مدیره آژانس از سال ۲۰۱۲ تاکنون است و می‌تواند مبنای دور تازه‌ای از تنش بر سر برنامه هسته‌ای ایران باشد.

XS
SM
MD
LG