لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

مایک پمپئو: جامعه جهانی خواستار همکاری فوری و کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شود


CIA Director Mike Pompeo speaks at a Senate Select
CIA Director Mike Pompeo speaks at a Senate Select

وزیر خارجه ایالات متحده ممانعت رژیم ایران از دسترسی به دو مرکز هسته‌ای را عمیقا نگران کننده و غیرقابل قبول دانست.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۸ خرداد ضمن بازنشر توییت آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرده است که ایران مانع دسترسی به دو مرکز هسته ای قبلی خود شده است. این عدم دسترسی بی سابقه عمیقا نگران کننده و غیرقابل قبول است.

آقای پمپئو تاکید کرد جامعه جهانی باید خواستار همکاری فوری و کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شود.

پیشتر شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز اعلام کرده بود که ایالات متحده آمریکا از خواسته مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر همکاری سریع و کامل ایران با بازرسان آژانس، حمایت می کند.

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه ۲۶ خرداد برگزار شده است، در گزارشی اعلام کرد که بیش از چهار ماه است که ایران به ما اجازه دسترسی به دو مرکز را نداده است و حدود یک سال است که جمهوری اسلامی «از گفت‌وگوی جدی درباره سوالات مربوط به فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی» خودداری می‌کند.

بلومبرگ نیز روز دوشنبه ۲۶ خرداد گزارش داد که فرانسه، بریتانیا، و آلمان پیش‌نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که از ایران می‌خواهد با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کامل داشته باشد؛ قطعنامه‌ای که نخستین توبیخ هیئت مدیره آژانس از سال ۲۰۱۲ تاکنون است و می‌تواند مبنای دور تازه‌ای از تنش بر سر برنامه هسته‌ای ایران باشد.

XS
SM
MD
LG