لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۹

وزیر خارجه آمریکا: ما تمامی ابزارهای لازم برای برخورد با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران را حفظ خواهیم کرد 


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا،‌ و ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا،‌ و ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید نبود یک تفاهم فنی میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک نگرانی عمده است و این مطلب به تهران تذکر داده شده است. ژان ایو لو دریان، همتای فرانسوی آقای بلینکن، هم گفته است تصمیم‌های سختی در انتظار دولت جدید ایران است.

به گفته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، واشنگتن و تهران در مورد رسیدن به تفاهم در مذاکرات وین هنوز اختلاف‌های عمده‌ای دارند. او که در کنار همتای فرانسوی خود در یک کنفرانس خبری مشترک در پاریس صحبت می‌کرد، گفت: «هیئت‌های مذاکره‌کننده در روزهای آینده به وین بازخواهند گشت تا ببینیم می‌شود این اختلاف‌ها حل شوند یا خیر.»

تفاهم فنی آژانس با ایران پنج‌شنبه منقضی شد و گفته می‌شود امروز، جمعه، پنجم تیر ماه، قرار است رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، شورای حکام را در جریان بگذارد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که اگر ایران کماکان به پیشبرد توانایی هسته‌ای خود ادامه دهد، بازگشت به محدودیت‌های برجام دشوار خواهد شد و به خاطر دیگر نگرانی‌های نسبت به ایران، مانند برنامه موشک‌های بالستیک و حمایت از تروریسم، به نفع امنیت ملی آمریکا است که توافق هسته‌ای احیا شود.

آقای بلینکن افزود: «ما تمامی ابزارهای لازم را که برای برخورد با دیگر اقدامات ایران در زمینه‌هایی که به‌شدت خطرناک و مایه بر هم زدن ثبات هستند، حفظ می‌کنیم. در واقع با احیای برجام، ما در موقعیتی بهتر برای این کار خواهیم بود، زیرا با متحدان و شرکا هماهنگ خواهیم بود.»

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه هم گفت که مذاکرات وارد مرحله‌ای شده که دولت جدید ایران باید تصمیمات سخت بگیرد. وی افزود که او نیز معتقد است باید فراتر از فعالیت‌های هسته‌ای ایران مذاکره شود.

روز گذشته یک مقام وزارت خارجه آمریکا با تکرار این که هنوز اختلاف‌های عمده باقی است، گفت که اگر نتوان در آینده نه چندان دور به توافق رسید، آمریکا شاید ناچار شود در روش خود تجدیدنظر کند. به گفته او، اختلاف‌ها فقط در یک یا دو زمینه نیستند. این مقام وزارت خارجه آمریکا تاریخی برای شروع دور هفتم مذاکرات ارائه نکرده، اما گفته است در انتظار تصمیم‌گیری‌ها در تهران هستند.

میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، در پاسخ به یک کاربر توئیتر گفته است احساس او این است که مذاکرات وین تا یک هفته دیگر شروع خواهد شد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG