لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۱

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: برای احیای توافق هسته‌ای باید منتظر دولت جدید ایران بود


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، روز چهارشنبه در اظهاراتی گفت برای احیای توافق هسته‌ای برجام باید منتظر تشکیل دولت جدید در ایران ماند. رافائل گروسی همچنین تأکید کرد که یک توافق نیاز به اراده سیاسی طرفین دارد.

آقای گروسی در گفتگو با نشریه ایتالیایی «لا ریپابلیکا» گفت: «همه می‌دانند که در این مرحله، باید منتظر دولت جدید ایران بود.»

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفت: «بحث‌هایی که هفته‌ها ادامه داشته با پرسش‌های فنی بسیار پیچیده و ظریفی همراه بوده است. اما به اراده سیاسی طرفین نیاز است.»

دور ششم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی روز شنبه ۲۲ خرداد در وین از سر گرفته شد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، سرپرست هیئت مذاکره‌کننده آمریکایی در وین است و عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، سرپرستی هیئت ایرانی را بر عهده دارد.

دولت جو بایدن می‌گوید که خواهان اجرای متقابل تعهدات است و اگر ایران به رعایت مفاد توافق هسته‌ای برجام بازگردد، آمریکا هم چنین خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، اخیرا‌ در جریان جلسه‌ای در یکی از کمیته‌های سنا در خصوص لغو تحریم‌های ایران در صورت احیای توافق هسته‌ای برجام گفت حتی در آن حالت هم صدها مورد از تحریم‌های وضع شده علیه ایران فعال خواهد ماند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی مشارکت مستقیمی در این مذاکرات ندارد، اما از آنها خواسته شده است که نتایج را بررسی کنند و به بازرسی‌های خود در ایران ادامه دهند.

رافائل گروسی، بعد از ارائه آخرین گزارش خود از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به شورای حکام گفت مقامات این کشور هنوز پاسخ پرسش‌های آژانس در مورد فعالیت‌های گذشته را نداده‌اند.

XS
SM
MD
LG