لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

دراویش زندانی در ایران: بهنام محجوبی به قتل رسیده است و این جنایتی بزرگ است


بهنام محجوبی
بهنام محجوبی

پس از جان باختن بهنام محجوبی، درویش گنابادی و زندانی سیاسی در بیمارستان لقمان تهران، گروهی از دراویش زندانی با ارسال پیامی، ضمن همدردی با خانواده محجوبی، مرگ او را قتل از سوی حکومت نامیدند. این در حالی است که نهادهای رسمی جمهوری اسلامی روز دوشنبه مدعی شدند که بهنام محجوبی به خاطر «مسمومیت دارویی» جان سپرده است.

پنج درویش گنابادی زندانی، روز دوشنبه ۴ اسفند ماه در پیامی که نسخه ای از آن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفت، اعلام کردند «بهنام ما به قتل رسیده است و این جنایتی بزرگ است. آمران، عاملان و شاهدان سکوت پیشه‌کرده این جنایت ننگ تاریخ انسانیت‌اند.»

محمد شریفی‌مقدم،‌ عباس دهقان، کیانوش عباس‌زاده، مصطفی عبدی و کسری نوری‌ پنج درویش گنابادی زندانی با ارسال این پیام صوتی از زندان اوین، قتل بهنام محجوبی را «ترس عمیق دیکتاتور از اندیشه، از شهامت، از دوستی، از رفاقت و هر خصیصه انسانی که پایه‌های دیکتاتوری ضدعقلانی‌اش را خدشه‌دار می‌کند» عنوان کرده‌اند.

علیرضا روشن، فعال حقوق دراویش گنابادی نیز به صدای آمریکا گفت، برخورد جمهوری اسلامی با زندانیان سیاسی غیرانسانی است.

علیرضا روشن: برخورد جمهوری اسلامی با زندانیان سیاسی غیرانسانی است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

پس از مرگ بهنام محجوبی، اداره کل زندان‌های تهران،‌ که زیرمجموعه قوه قضائیه جمهوری اسلامی است با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تایید مرگ این درویش گنابادی، ‌ادعا کرد که بهنام محجوبی «دچار مسمومیت از طریق مصرف خودسرانه دارو» شده بود و «چند بسته حاوی مواد سیاه‌رنگ پودری در معده وی» وجود داشت. همچنین وعده داده شده که علت مرگ این زندانی سیاسی پس از بررسی توسط پزشکی قانونی اعلام می‌شود.

بهنام محجوبی،‌ درویش گنابادی و زندانی سیاسی در ایران، روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه در پی آن چه «مسمومیت دارویی» اعلام شد از زندان اوین به بیمارستان لقمان تهران منتقل و یک روز بعد به خانواده او اعلام شد که به کما رفته است. روز یکشنبه مرگ آقای محجوبی از سوی نزدیکان او اعلام شد. روز دوشنبه نیز پیکر این درویش زندانی در کرمان به خاک سپرده شد.

آقای محجوبی از جمله دراویش گنابادی است که با اتهام اجتماع و تبانی در حوادث گلستان هفتم بازداشت شده است. او که به دو سال زندان محکوم شده در این مدت نتوانسته به قید وثیقه از زندان آزاد شود.

در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی در بهمن‌ ماه سال ۱۳۹۶ در مقابل خانه نورعلی تابنده، سر سلسله سابق دراویش گنابادی، تعداد زیادی از دراویش گنابادی خود را به آن خیابان رساندند تا از تجمع نیروها امنیتی و انتظامی مقابل خانه نورعلی تابنده جلوگیری کنند و وضعیت محل را به حالت عادی بازگردانند.

این تجمعات به درگیری نیروهای امنیتی و یگان ویژه با دراویش حاضر در آن محل منجر شد. در جریان این درگیری‌ها، صدها دراویش گنابادی زخمی و بازداشت شدند و متعاقب آن به مجازات‌های شدید محکوم شدند.

XS
SM
MD
LG