لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران آیین‌‌نامه جدید وکالت را غیر قابل اجرا خواند


کانون وکلای دادگستری ایران
کانون وکلای دادگستری ایران

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با انتشار بیانیه‌ای آیین‌‌نامه جدید وکالت را که توسط قوه قضاییه ابلاغ شده است «ناقض و تحدیدکننده استقلال کانون وکلا» دانست و اعلام کرد که آن را اجرا نمی‌کند.

این اتحادیه در پایان جلسه فوق العاده هیات عمومی خود با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که آیین‌‌نامه جدید که توسط ابراهیم رئیسی تصویب و ابلاغ شده، در مواردی ناقض حقوق شهروندان است و باید در همفکری با کانون‌های وکلای دادگستری اصلاح شود، تا «قابلیت اجرا» پیدا کند.

ابراهیم رئيسی که پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد اعلام شده است، روز ششم تیر ماه و در آخرین روزهای ریاست خود بر قوه قضاییه، این آیین‌نامه جدید وکالت را تصویب و ابلاغ کرد.

بر أساس این آیین‌نامه، در آزمون وکالت مواردی چون درس متون فقه و حقوق اساسی اضافه و حق صدور پروانه وکالت از کانون وکلا گرفته و به قوه قضاییه داده شده است.

نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل دادگستری در ایران، در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت: «متاسفانه قوه ‌قضائیه اطاله دادرسی یا انباشت پرونده‌ها،‌ یا آن چه که مردم نارضایتی از دادگستری دارند به جای آنکه دنبال علتش باشد و دنبال رفع علل باشد، طی این مدت فشارها را نسبت به کانون وکلا بیشتر و بیشتر کرده است.»

وی همچنین با اشاره به لایحه استقلال کانون وکلا در مورد بخشی از این بیانیه که آیین‌‌نامه جدید وکالت ابلاغ شده توسط قوه قضاییه را غیر قابل اجرا خوانده، به صدای آمریکا گفت: «کسانی که این آیین‌نامه را تهیه، تصویب، و ابلاغ کردند با توجه به اساسی‌ترین بند قانون اساسی،‌ ماده یک و ۲۲ لایحه استقلال کانون وکلا در جایگاهی نیستند که این حدود اختیارات را داشته باشند.»

XS
SM
MD
LG