لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۰

دور پنجم مذاکرات وین برای احیای برجام پایان می‌یابد؛ احتمال برگزاری یک دور دیگر


محل برگزاری مذاکرات احیای برجام در وین

دور پنجم مذاکرات وین که از هفته گذشته شروع شده بود، روز چهارشنبه ۱۲ خرداد پایان یافت و احتمال دارد دور دیگری از مذاکرات در دستور کار باشد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد مقامات مذاکره‌کننده ایرانی در وین گفته‌اند در مرحله‌ای قرار دارند که همه می‌دانند اختلاف‌های موجود غیرقابل حل نیست، ولی هنوز جزئیات مهمی وجود دارد که باید حل شود.

عباس عراقچی از هیات مذاکره کننده ایران گفت: «فکر نمی‌کنم تاخیر زیادی بین جلسه امروز و دور بعدی مذاکرات وجود داشته باشد.» وی افزود که به احتمال زیاد مانند دورهای قبلی، این هیأت‌ها پس از رایزنی با دولت‌های متبوع‌شان، به وین بازخواهند گشت.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، هم گفت: «مسائل اصلی ما با آمریکایی‌ها در مذاکرات حل و فصل شده و حالا چند مسئله فرعی باقی مانده که آن‌ها را هم با مذاکره به نتیجه می‌رسانیم.»

همچنین روز سه شنبه انریکه مورا، رئیس کمیسیون مشترک، در سمت خود به عنوان معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با معاون امور دیپلماتیک وزارت خارجه عمان در وین دیدار کرد. مذاکرات جاری برای بازگشت ایران و آمریکا به چارجوب توافق هسته‌ای یکی از موضوعات گفت‌وگو بود.

نمایندگان کشورهای عضو توافق هسته‌ای برجام در وین برای احیای این توافق جلساتی را از چند هفته پیش دنبال کرده‌اند. آمریکا به صورت غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد.

XS
SM
MD
LG