لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

ایران: مذاکرات در وین پیشرفت داشته ولی مسائل مهم هنوز حل نشده باقی مانده است


محل انجام مذاکرات هسته‌ای در وین
محل انجام مذاکرات هسته‌ای در وین

دور پنجم مذاکرات در وین برای احیای توافق هسته‌ای ایران از هفته پیش شروع شده و هنوز در جریان است. رویترز در گزارشی گفت ایران می‌گوید پیشرفت‌هایی در مذاکرات دیده شده است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۱۰ خرداد اعلام کرد مذاکرات احیای برجام در وین پیشرفت‌هایی داشته ولی مسائل مهم هنوز حل نشده باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سعید خطیب‌زاده گفت: ما عجله‌ای نداریم. ما پیشرفت قابل توجهی داشته‌ایم ولی مسائل مهمی هنوز به جای خود باقی است. او افزود: هیچ بن‌بستی در مذاکرات وین وجود ندارد.

رویترز به نقل از یک منبع دیپلماتیک اعلام کرد توافقی مبنی برتعهدات تهران و واشنگتن برای حرکت رو به جلو، این هفته در وین صادر خواهد شد.

عباس عراقچی، از هیات مذاکره کنندگان ایران در وین گفته ممکن است این دور آخر از گفت‌وگوها نباشد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای عراقچی روز دوشنبه گفت: مذاکرات پیچیدگی‌های زیادی دارد و ما به موضوعات اصلی مورد اختلاف رسیده‌ایم و شاید لازم باشد هیات‌های برای مشورت‌های بیشتر به پایتخت‌ها مراجعه کنند.

روزنامه اسرائيلی جروزالم پست نیز روز دوشنبه ۱۰ خرداد و در مطلبی نوشت شماری از تحلیلگران معتقد هستند ایران این مذاکرات را طول داده تا رئیس جمهوری بعدی انتخاب شده و اعتبار آن را به خود اختصاص دهد.

پیشتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران گفته بود مذاکرات وین به یک توافق نزدیک شده است. در واکنش، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفته بود چنین چیزی برای او جنبه خبری دارد.

آقای بلینکن گفته بود: «من فکر می‌کنم به طور فزاینده‌ای روشن کرده‌ایم که هر طرف چه کاری لازم است که انجام دهد تا به انطباق با برجام بازگردد، اما این سوال هنوز بدون پاسخ باقی مانده است که آیا ایران واقعا آماده است که کاری باید برای انطباق یافتن بردارد یا خیر. این امر هنوز روشن نشده است.»

XS
SM
MD
LG