لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

رنج بی‌پایان خانواده‌های زندانیان سیاسی؛ خودکشی پدر یک زندانی و اعتراض پدر نرگس محمدی به آزار دخترش در زندان


امیرحسین مرادی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام و نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندان در ایران
امیرحسین مرادی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام و نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندان در ایران

پدر امیر‌حسین مرادی،‌ یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۹۸ که به اعدام محکوم شده‌ است، به دلیل افزایش فشارها بر خانواده این زندانی سیاسی خودکشی کرد و جانش را از دست داد.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی روز دوشنبه ۷ مهر ماه، پیکر بی‌جان پدر امیر‌حسین مرادی،‌ زندانی سیاسی محکوم به اعدام، در زیرزمین منزل مسکونی خانواده مرادی پیدا شده است. گفته می‌شود که او بر اثر افزایش فشارها بر خانواده این زندانی سیاسی برای سکوت در رابطه با وضعیت پرونده فرزندان‌شان دست به خودکشی زده است.

بابک پاک‌نیا، یکی از وکلای پرونده امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه جوان محکوم به اعدام، با تایید این خبر در صفحه توئیتر خود اعلام کرد:‌ «متاسفانه پدر امیرحسین مرادی خودکشی کرد.»

امیرحسین مرادی، یکی از سه جوان معترض آبان ماه ۹۸ است که حکم اعدام آنها پیشتر از سوی دیوان عالی تایید شده است، تایید حکمی که واکنش‌های بسیار شدیدی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت، به طوری که مردم هشتگ اعدام نکنید را ترند جهانی کردند.

حتی رئيس جمهوری ایالات متحده هم ۲۵ تیرماه در توئیتر به صدور حکم اعدام برای این سه جوان معترض در ایران واکنش نشان داد و گفت: «سه نفر در ایران برای شرکت کردن در تظاهرات محکوم به مرگ شده‌اند. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است. اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می فرستد و نباید انجام شود. #اعدام_نکنید»

پیش از این نیز آقای پاک‌نیا در صفحه توئیتر خود در رابطه با آخرین وضعیت پرونده این سه جوان محکوم به اعدام اعلام کرده بود که،‌ روز دوشنبه ۲۴ شهریور آخرین لایحه دفاعیه خود در خصوص پرونده آنها را به دفتر رییس دیوان عالی کشور تحویل داده است.

خبر تایید حکم اعدام این سه جوان معترض در ایران، در حالی منتشر شده است که تا به امروز هیچ یک از اعضای خانواده امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی در رابطه با وضعیت پرونده آنها صحبت نکرده و به دلیل فشارهای نیروهای امنیتی سکوت اختیار کرده‌اند.

از سوی دیگر کریم محمدی، پدر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران نیز که دوران محکومیت خود را در زندان مرکزی زنجان سپری می‌کند روز دوشنبه ۷ مهر ماه، با انتشار رنجنامه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی خواست دست از آزار و اذیت خانم محمدی بردارند.

آقای محمدی با اشاره به ضرب و شتم این فعال حقوق بشر زندانی در زمان انتقال او از زندان اوین به زندان زنجان می‌گوید،: «با دیدن کبودی‌های بدنش در اتاق ملاقات به عصایم تکیه دادم و سه بار خدایم را صدا کردم.»

در ادامه رنجنامه پدر این فعال حقوق بشری زندانی آمده است که «حرفم با حکومت این است: شاید جسم دخترم را در قفس کنید، ولی نمی‌توانید روحش را به زنجیر بکشید و آرمانش را سست کنید. دست از آزار و اذیت دخترم بردارید. البته من به رنج زندان‌های دخترم صبورم، اما معترضم و برایش طلب خیر می‌کنم.»

نرگس محمدی، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و فعال مدنی زندانی، که از اواسط اردیبهشت ماه سال ۹۴ در زندان به سر می‌برد، چندی پیش پس از تحصن به همراه ۷ زندانی زن دیگر در اعتراض به کشتار آبان ماه از زندان اوین همراه با ضرب و شتم به زندان زنجان منتقل شد و در حال حاضر در دو پرونده جداگانه با موارد اتهاماتی جدیدی روبرو شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG