لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

نامه صدها فعال مدنی و سیاسی برای آزادی نرگس محمدی و سایر زندانیان سیاسی مبتلا به کرونا


به پیشنهاد برندگان جایزه نوبل صلح بیانیه ای برای آزادی نرگس محمدی صادر شد
به پیشنهاد برندگان جایزه نوبل صلح بیانیه ای برای آزادی نرگس محمدی صادر شد

صدها فعال مدنی، سیاسی و هنرمند در نامه ای به رئیس قوه قضائیه ایران، خواستار مرخصی استعلاجی زندانیان مبتلا به ویروس کرونا، از جمله نرگس محمدی، شدند.

این نامه که روز جمعه ۲۷ تیر منتشر شد، توسط فعالانی چون عمادالدین باقی، احمد منتظری، علیرضا بهشتی شیرازی، کیوان صمیمی، کاظم علمداری، مینو مرتاضی لنگرودی و هنرمندانی چون لاله اسکندری و پرستو صالحی امضا شده است.

امضا کنندگان نامه با اشاره انتشار اخباری مبنی بر ابتلای برخی از زندانیان به بيماری كوويد-١٩ و نبود امكانات لازم برای انجام آزمايش‌ها و درمان، امضاکنندگان خواستار آن شدند که برای حفظ جان زندانیان، شرایط درمان آنها در بیرون از زندان فراهم شود.

در این نامه همچنین آمده است: به ویژه خواستار اعطای مرخصی استعلاجی به خانم نرگس محمدی هستیم که بنا بر اعلام خانواده ایشان، هم اکنون در زندان عمومی زنجان دچارعلایم اين بیماری بوده و با توجه به بیماری زمینه‌ای ریوی، در معرض خطر جدی می‌باشد.

در روزهای گذشته، نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران، از ابتلای خود و ۱۱ زندانی دیگر به کرونا خبر داد و اعلام کرد که مسئولان زندان زنجان او و دیگر مبتلایان را بدون ارائه امکانات درمانی از دیگران جدا کرده اند.

نرگس محمدی، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و فعال مدنی زندانی که چندی پیش از زندان اوین همراه با ضرب و شتم به زندان زنجان منتقل شد، در دو پرونده جداگانه با موارد اتهاماتی جدیدی روبرو شده است.

در این راستا عفو بین الملل نیز همزمان با آغاز ششمین سال حبس این فعال حقوق بشر خواستار آزادی بی درنگ و بدون قید و شرط او شده است.

XS
SM
MD
LG