لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

اجرای دوباره یک سناریوی تکراری؛ پخش تلویزیونی «اعترافات اجباری» نوید افکاری همزمان با ادامه موج گسترده محکومیت جهانی صدور حکم اعدام علیه این جوان ایرانی


 نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، روز شنبه و به رغم اعتراضات بسیار گسترده جهانی به این حکم، اعدام شد
نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، روز شنبه و به رغم اعتراضات بسیار گسترده جهانی به این حکم، اعدام شد

در حالی که اعتراضات جهانی به صدور حکم اعدام علیه نوید افکاری، قهرمان کشتی، همچنان ادامه دارد، تلویزیون دولتی ایران روز شنبه با پیاده کردن یک سناریوی تکراری، که تاکنون بارها توسط جامعه جهانی محکوم شده است، ویدئویی از آن چه ظاهرا اعتراف به جرم این جوان ایرانی است را پخش کرد؛ اعترافاتی که آقای افکاری آنها را «اجباری» و «اخذ شده پس از شکنجه‌های شدید» خوانده است.

صدور حکم اعدام برای این کشتی‌گیر موجب اعتراضات بسیاری در جهان، از جمله نهادهای حقوق بشری و شخصیت‌های برجسته سیاسی شده است. حتی پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز از جمهوری اسلامی خواست که حکم اعدام نوید افکاری ۲۷ ساله را لغو کند.

او در یک پیام توئیتری نوشت: «می‌شنویم که ایران به دنبال اعدام یک ستاره بزرگ و مردمی کشتی به نام نوید افکاری ۲۷ ساله است؛ کسی که تنها اقدام او شرکت در تظاهرات خیابانی ضدحکومتی بود. آنها به بدتر شدن وضعیت اقتصادی و تورم اعتراض داشتند.»

رئیس جمهوری آمریکا در پیام دیگری خطاب به رهبران ایران نوشت: «باعث خشنودى من خواهد شد، اگر شما زندگی این مرد جوان را ببخشید و او را اعدام نکنید. ممنونم!»

بنا به اعلام تلویزیون دولتی ایران، دیوان عالی این کشور احکام اعدام را تایید کرده است. در این ویدئوی تلویزیونی در حالی تصاویر متن امضا شده اعترافات او پخش شد که وحید افکاری پیشتر در پیام‌های صوتی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود، اعترافات خود را رد کرده و گفته بود که در زندان تحت شکنجه و فشار وادار به اعتراف شده بود.

حسن یونسی، وکیل آقای افکاری، در پیام توئیتری اعلام کرد که هیچ مدرک مستندی برای اتهام قتل علیه آقای افکاری وجود ندارد و تصاویری که به آن استناد شده مربوط به یک ساعت پیش از وقوع قتل بوده است.

تلویزیون دولتی ایران معمولا تصاویری از اعترافات تلویزیونی متهمان امنیتی برای اثبات درستی محکومیت آنها منتشر میکند، اما تا کنون تقریبا تمام بازداشت شدگان پس از خروج از انفرادی و انتقال به بند عمومی زندان، اعترافات تلویزیونی خود را رد کرده و دلیل آن را فشار، شکنجه و تهدید به آزار نزدیکان توسط بازجویان عنوان کرده اند.

هفته گذشته مادر نوید افکاری نیز با انتشار ویدئویی اعلام کرده بود که ماموران امنیتی دو پسر دیگر او، حبیب و وحید را نیز بازداشت کرده و هر سه برادر را تحت فشار و شکنجه وادار به اعتراف علیه یکدیگر کردند. به گفته او در نهایت دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در دادگاه‌های ناعادلانه احکام سنگینی علیه این سه برادر صادر کرد. علاوه بر حکم دو بار اعدام و شش سال و نیم زندان برای نوید افکاری، وحید افکاری مجموعا به بیش از ۵۴ سال زندان و حبیب افکاری نیز به ۲۷ سال زندان محکوم شده اند.

پنجشنبه گذشته پس از واکنش پرزیدنت ترامپ، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در پیامی توئیتری با بیان این که اعترافات این ورزشکارتحت شکنجه گرفته شده است،‌ از حکومت ایران خواست که او را آزاد کند.

همچنین مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا، در توئیتی با هشتگ #NavidAfkari یادآور شد که نوید افکاری مدافع حقوق مردم بود و گفت که همه جهان باید خواستار آزادی فوری او شوند. به گفته این سناتور آمریکایی، رژیم در تهران به نقض حقوق بشر ادامه می‌دهد.

نهادهای حقوق بشری می‌‌گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی‌کند و بعضا افرادی بی‌گناه محاکمه و حتی اعدام شده‌‌اند. برای نمونه جمهوری اسلامی در دهه شصت هزاران نفر را که محکومیت زندان داشتند، اعدام کرد.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بر هم زدن ثبات در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

XS
SM
MD
LG