لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

واکنش سناتور روبیو و سفیر اسرائیل در سازمان ملل به حکم اعدام نوید افکاری: شرارت و توحش رژیم جمهوری اسلامی ادامه دارد


Sen. Marco Rubio, R-Fla., arrives as State Departm
Sen. Marco Rubio, R-Fla., arrives as State Departm

در ادامه واکنش‌های جهانی به صدور حکم اعدام برای نوید افکاری به اتهام حضور در اعتراضات خیابانی علیه رژیم ایران، سناتور مارکو روبیو و سفیر اسرائیل در سازمان ملل نیز با انتشار دو توییت جداگانه آن را محکوم کردند.

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه و رئیس موقت کمیته اطلاعات سنا، در توییتر نوشت: «نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی که از حقوق مردم خودش دفاع کرد به مرگ محکوم شده است. این یک بی‌عدالتی است و تمامی جهان باید آزادی فوری او را درخواست کند. ما شاهد ادامه شرارت رژیم در تهران هستیم؛ رژیمی که به نقض حقوق مردم ایران ادامه می‌دهد.»

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، نیز در محکومیت این حکم نوشت: «نمایش پوچ سازمان ملل ادامه دارد! ایران، یک عضو انتخاب شده در کمیسیون عدالت کیفری سازمان ملل، نوید افکاری قهرمان کشتی را برای حضور شجاعانه در اعتراض علیه رژیم به مرگ محکوم کرده است. وحشیگری ایران ادامه دارد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز ۱۳ شهریور در پیامی در توئیتر به انتشار خبر محکومیت یک ورزشکار ایرانی به جرم شرکت در تظاهرات خیابانی واکنش داد و از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته بود او را اعدام نکنند.

همزمان مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توییتر نوشت: «ما نیز مانند [مردم] جهان، از بابت صدور حکم اعدام برای نوید افکاری، که پس از شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز در سال ۲۰۱۸ تحت شکنجه مجبور به اعتراف دروغین شد، خشمگین هستیم. رژیم ایران همچنین دو برادر او را شکنجه داد و به ده‌ها سال زندان محکوم کرد. آنها را رها کنید!»

XS
SM
MD
LG