لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

انتخابات ۱۴۰۰ - روحانی: میزان مشارکت مردم در انتخابات بسیار مهم است


رای بی رای - تحریم انتخابات
رای بی رای - تحریم انتخابات

یک روز مانده به برگزاری انتخابات ۱۴۰۰، مقامات ارشد جمهوری اسلامی با ابراز نگرانی از تحریم گسترده انتخابات، از واجدان شرایط می‌خواهند «با وجود گله‌ها»، رای بدهند. بر اساس نظرسنجی دولتی ایسپا ۵۸ درصد و بنا بر نظرسنجی گمان حدود ۷۵ درصد مردم در انتخابات شرکت نخواهند کرد.

  • روحانی: پایین بودن مشارکت در انتخابات بسیار مهم است

حسن روحانی می‌گوید این که مردم در انتخابات ۱۴۰۰ «در جمعیت پایینی پای صندوق‌های آرا باشند»، و یا «در جمعیت بالا» حضور یابند، «بسیار مهم» است.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز پنج‌شنبه ۲۷ خرداد با اشاره به ردصلاحیت برخی کاندیداها از سوی شورای نگهبان و قهر برخی گروه‌های خودی از انتخابات، با بیان این که در «هفته‌های گذشته کمی فضای انتخابات سرد بود»، تاکید کرد: «ممکن است گله‌هایی در ذهن‌ها باشد، اما برای فردا نباید این گله‌ها را مدنظر قرار دهیم.»

  • نگرانی خامنه‌ای از کاهش ۲۵ درصدی صندوق‌های اخذ رای در خارج از ایران

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز ۲۶ خرداد، نسبت به کاهش ۲۵درصدی صندوق‌های اخذ رای در خارج از ایران ابراز «نگرانی» کرد.

سخنان او در «واپسین ساعات باقی‌مانده به انتخابات» از سوی خبرگزاری مهر «اقدامی کم‌سابقه» توصیف شده است.

بنا بر این گزارش، با وجود این که زمان کمی تا «روز انتخابات» باقی است، سایت‌ها و صفحه‌های مجازی بعضی سفارت‌خانه‌ها هنوز درباره محل و نحوه برگزاری اخذ رای اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

در این حال، هم‌زمان با زمان اخذ رای، ایرانیان مخالف حکومت با گرایش‌های گوناگون سیاسی، اعلام کرده‌اند که در برخی کشورها از جمله آمریکا، بریتانیا، آلمان، هلند، فرانسه و یونان تجمعات اعتراضی در مقابل دفتر حافظ منافع و سفارت‌های جمهوری اسلامی برگزار خواهند کرد.

موسسه نظرسنجی دولتی ایسپا در ایران، دو روز مانده به برگزاری انتخابات، پیش‌بینی کرده که حدود ۴۲درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت خواهند کرد. در حالی که بر اساس نظرسنجی موسسه گمان، حدود ۷۵ درصد انتخابات ۱۴۰۰ را تحریم کرده‌اند.

به گفته عمار ملکی، مدیر «گروه مطالعات افکارسنجی ایرانیان»، ایسپا، که موسسه نظرسنجی دولتی در ایران است، «بیانیه دعوت از مردم برای حضور گسترده در انتخابات» منتشر کرد.

تصویر توییت عمار ملکی درباره تبلیغ انتخاباتی ایسپا
تصویر توییت عمار ملکی درباره تبلیغ انتخاباتی ایسپا

  • کدخدایی: دلایل ردصلاحیت را به خود افراد می‌گوییم

علاوه بر «ممنوعیت اخذ اثر انگشت هنگام انتخابات» و «افزایش ساعات اخذ رای» و «شکستن منع تردد شبانه در زمان برگزاری انتخابات» در انتخابات ۱۴۰۰، سخنگوی شورای نگهبان از «افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌ها» خبر داد و گفت که هویت رای‌دهندگان به صورت الکترونیک احراز می‌شود.

به گزارش رسانه‌های ایران، عباسعلی کدخدایی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره علت رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور پیشین و علی لاریجانی، رییس مجلس پیشین جمهوری اسلامی، با بیان این که شورای نگهبان موظف نیست دلایل رد صلاحیت را به نامزدها اعلام کند، اما هر که بخواهد به خودش اعلام می‌کنیم، تاکید کرد این دلایل به سه تن از ردصلاحیت‌شدگان در هفته گذشته اعلام شده و دو تن دیگر نیز درخواست کرده‌اند و اگر «فرصتی پیدا کنیم حتما از آنها هم دعوت خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG