لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۰

بررسی طرح «صیانت» در کمیسیون ویژه‌ مجلس؛ افزایش مخالفت‌ها با اعمال محدودیت‌های بیشتر بر آزادی اینترنت در ایران


آرشیو
آرشیو

کمیسیون ویژه‌ای در مجلس شورای اسلامی به ‌رغم مخالفت‌های گسترده داخلی و خارجی، مشغول بررسی و تصویب طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی» است که بعد از تصویب شورای نگهبان اجرایی خواهد شد.

سایت «آرمان شرق» در گزارشی نوشت این طرح حتی صدای نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی را نیز درآورده است.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، می‌گوید طرح موسوم به «صیانت ...» احتمالا به محدودیت گسترده پهنای پیام‌رسان‌های اجتماعی و فیلترینگ آن‌ها می‌انجامد.

محمدرضا زائری، روحانی شیعه و مدرس دانشگاه، نیز در واکنش به این طرح گفت: «مردم الان دارند همین اینترنت ضعیف را با فیلترشکن و مصیبت و دردسر تحمل می کنند. شما می‌آیید همین را هم قطع می‌کنید و راهی جز ریختن در خیابان و آتش زدن سطل آشغال باقی نمی‌گذارید!»

همچنین محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین، گفت، این طرح با روح قانون اساسی مغایر است و در کوتاه‌مدت حاصل آن نارضایتیِ به‌حق مردم و خللِ بیشتر در زندگیِ تحت ‌فشار آنان است و هزینه‌های بی‌فایده، بلکه پرضرر، برای کشور و ملت و دولت دارد.

قطع دسترسی مردم به اینترنت زیر عنوان این طرح پس از آن در دستور کار قرار گرفت که آیت الله خامنه‌ای در سخنانی فضای مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد.

علی اکبر موسوی خوئینی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، در این باره به صدای آمریکا گفت: «آقای خامنه‌ای مدت‌ها است به دنبال این بوده که اینترنت را محدود کند، به خصوص بعد از آبان ۹۸ و اعتراضات مردم که وجود داشت برداشتشان این بود که بایستی خیلی کنترل اینترنت را بیشتر بکنند.»

تلاش برای قطع دسترسی مردم به اینترنت در ایران در حالی صورت می‌گیرد که شرکت «اسپیس اکس» متعلق به ایلان ماسک در آمریکا تلاش دارد با استقرار استارلینک - که مجموعه‌ای متشکل از بیش از ۱۶۰۰ ماهواره است - دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای را در سراسر کره زمین فراهم کند.

به گفته ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران، اسپیس اکس که پیشتر گفته بود ایران در شهریور ماه امسال زیر پوشش استارلینک قرار خواهد گرفت، اعلام کرده که تهران همین الان هم زیر پوشش است.

XS
SM
MD
LG