لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

وزیر ارتباطات ایران از «احتمال اعمال محدودیت گسترده» اینترنتی خبر داد


محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات. آرشیو
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات. آرشیو

ساعاتی پس از آن که رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در حساب اینستاگرام خود نوشت که «مسدود سازی پلتفرم‌های پرکاربرد مانند اینستاگرام و واتساپ» در دستور کار مجلس نیست، وزیر ارتباطات در تلگرام نوشت: «احتمال اعمال محدودیت گسترده بر پهنای باند پیام‌رسان‌ها و حتی اعمال فیلتر را به شدت افزایش» یافته است.

محمد باقر قالیباف و محمدجواد آذری جهرمی این اظهارات را در واکنش به طرح بحث برانگیز «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» بیان کردند. این طرح روز چهارشنبه با اقدام مجلس شورای اسلامی یک گام دیگر به مرحله اجرا نزدیک شد.

نمایندگان مجلس در ایران روز چهارشنبه با بررسی این طرح بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی، موافقت کردند؛ طرحی که هدف آن، به گفته منتقدان، اعمال محدودیت شدید در دسترسی کاربران داخل کشور به اینترنت است. قانون‌گذاران به یک کمیسیون مشترک مجلس، شامل کمیسیون فرهنگی، اجازه دادند این طرح را بررسی و «برای اجرا در مدت آزمایشی ۳ تا ۵ سال» تصویب کند.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، روز پنجشنبه هفتم مرداد در واکنش به این طرح در کانال تلگرام خود نوشت: «به نظر نمی‌رسد در کوتاه مدت چند ماهه شبکه‌های اجتماعی فیلتر شوند اما مکانیزم پیش بینی شده در این پیش‌نویس و ترکیب کمیسیون‌ها و کارگروه‌های تعریف شده در آن احتمال اعمال محدودیت گسترده بر پهنای باند پیام‌رسانها و حتی اعمال فیلتر را به شدت افزایش داده است.»

به گفته آذری جهرمی، در صورت تصویب طرح «صیانت» در کمیسیون مشترک مجلس «حتما با بی‌نظمی بیشتری در حکمرانی کشور مواجه خواهیم بود.»

ساعاتی پیش از اظهار نظر وزیر ارتباطات، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در اینستاگرام نوشته بود: «عمده ادعاهای مطرح شده درباره طرح مطابق واقع نیست.»

گروهی از مدیران شرکت‌های اینترنتی مانند دیجی‌کالا، علی‌بابا، آپارات، فیلیمو، و دیوار روز یک‌شنبه در نامه‌ای به رئیس مجلس با ابراز نگرانی از تصویب طرح صیانت از فضای مجازی تاکید کرده بودند که «نارضایتی و بی اعتمادی کاربران» به خدمات‌دهندگان، موجب فشار به کسب و کارهای کوچک خواهد شد.

در همین حال، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در پی جلو رفتن طرح محدودسازی دسترسی به اینترنت در مجلس شورای اسلامی، جستجوی واژه «مهاجرت» در اینترنت توسط کاربران ایرانی نیز افزایش چشمگیری داشته است.

با وجود فیلترینگ گسترده و محدودیت‌های شدید در زمینه استفاده از اینترنت در ایران، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیش از این فضای مجازی در ایران را «واقعا ول» و «رها و بدون قید و بند» توصیف کرده بود.

طرح «صیانت...» در شرایطی توجهات را بیشتر به خود جلب کرده است که تصاویر اعتراضات اخیر در استان‌های مختلف ایران و برخوردهای نیروهای امنیتی با معترضان، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG