لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

بی‌خبری از وضعیت پدر پویا بختیاری؛ بازداشت چند ساعته‌ خانواده معترض او


تصویری از تجمع خانواده منوچهر بختیاری در مقابل وزارت کشور
تصویری از تجمع خانواده منوچهر بختیاری در مقابل وزارت کشور

پس از دستکم ۵۰ روز بازداشت و بی‌خبری از وضعیت پدر پویا بختیاری، جوانی که در اعتراضات آبان ماه به ضرب گلوله ماموران جمهوری اسلامی به قتل رسید، دیگر اعضای خانواده او نیز طی روزهای گذشته در پی تجمع در مقابل ساختمان وزارت کشور برای ساعاتی بازداشت شدند.

مهرداد بختیاری، برادر منوچهر بختیاری (پدر پویا)، در گفتگو با صدای آمریکا گفت، ۸ نفر از اعضای خانواده بختیاری روز سه‌شنبه ۴ شهریور در پی بی‌خبری از وضعیت منوچهر بختیاری که از تاریخ ۲۳ تیرماه در بازداشت به‌سر می‌برد، با در دست گرفتن تعدادی از تصاویر آقای بختیاری و پلاکاردی که روی آن نوشته شده بود «دادخواهی جرم نیست و منوچهر بختیاری را آزاد کنید» در مقابل ساختمان وزارت کشور دست به تجمع زدند.

به گفته آقای بختیاری، پس از پیوستن مردم به تجمع خانواده در اعتراض به بازداشت غیر قانونی منوچهر بختیاری و به دنبال اعتراض خانواده، از فیلم‌برداری یکی از نیروهای امنیتی از تجمع صورت گرفته دستکم ۲۰ مامور لباس شخصی با فحاشی و ضرب و شتم به سمت اعضای خانواده بختیاری یورش برده، همه را بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت عباس آباد تهران منتقل کرده‌اند.

مهرداد بختیاری به صدای آمریکا گفت،‌ در این بازداشت ماموران امنیتی حتی به مادر ۸۰ ساله آقای بختیاری نیز رحم نکرده و وی را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. به گفته آقای بختیاری پس از چهار ساعت بازداشت و بازجویی از اعضای خانواده و متهم کردن آنها به «تشویش اذهان عمومی» همه افراد خانواده بدون تودیع وثیقه و یا تعهد آزاد شده‌اند.

این اولین بار نیست که برخی از اعضای خانواده پویا بختیاری از جان‌باختگاه اعتراضات آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت می‌شوند، پیشتر برخی اعضای این خانواده در آستانه چهلم جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.

پویا بختیاری از جان باختگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ در ایران است. او در دومین روز اعتراضات به افزایش قیمت بنزین به همراه دیگر اعضای خانواده خود به راهپیمایی رفته بود که هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد. خانواده پویا بختیاری در چهلم او اعلام کرده بودند بر سر مزار او تجمعی برگزار می‌کنند؛ اما رژیم ایران با اعضای خانواده او نیز برخورد، و برخی از آنها را زندانی کرد.

عموی پویا بختیاری، در رابطه با آخرین وضعیت منوچهر بختیاری به صدای آمریکا گفت: «هیچکس نمی‌داند آقای بختیاری به چه اتهامی بازداشت و دقیقا در کدام ارگان از او نگهداری می‌شود. نه اجازه ملاقات داده می‌شود، و نه اجازه تماس تلفنی [دارد.] در حال حاضر خانواده هیچ اطلاعی از وضعیت او ندارند.»

مهرداد بختیاری با اشاره به غیرقانونی بودن بازداشت برادر خود به صدای آمریکا گفت: «به نظر خانواده منوچهر بختیاری بازداشت نشده و می‌توان گفت او ربوده شده است.»

آقای بختیاری می‌گوید: «ما در این کشور مورد ظلم قرار گرفتیم، داد ما به هیچ جایی نمی‌رسد و هیچ دادگاهی فریادرس ما نیست. پس از جان‌باختن پویا و آغاز دادخواهی پدرش برای خون ناحق ریخته او، خانه پدری ما را بدون ارائه هیچ حکم و دادگاهی مصادره کردند و چندی پیش هم محل کار ما را پلمپ کردند. درحالی که ما تنها به دنبال برگزاری دادگاهی عادلانه هستیم تا عاملان و آمران کشتار آبان را به سزای اعمال‌شان برسانند و مطمئنا صدای برادر من هم از داخل زندان همین است.»

پیشتر صدای آمریکا در گزارش اعلام کرده بود منوچهر بختیاری روز دوشنبه ۲۳ تیر زمانی که قصد بازگشت به تهران را داشت، توسط نیروهای امنیتی در فرودگاه جزیره کیش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

وزیر خارجه ایالات متحده اسفند ماه گذشته در مراسم اعلام گزارش سالانه حقوق بشر آمریکا درباره کشورهای جهان، بار دیگر به کشتار معترضان ایرانی در اعتراضات مردمی آبان ماه گذشته اشاره کرد و از پویا بختیاری، یکی از جان‌باختگان این اعتراضات، نام برد. آقای پمپئو در آن سخنان با نام بردن از پویا بختیاری گفت: «این مهندس جوان یکی از هزاران جوان ایرانی بود که به رژیم ایران اعتراض کردند و توسط ماموران رژیم کشته شد. آنها حتی از برگزاری مراسم خاکسپاری او هم جلوگیری کردند. می‌خواهیم بدانید که ما یاد آنها را فراموش نکرده‌ایم.»

XS
SM
MD
LG