لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

کانون مدافعان حقوق بشر جایزه «تلاشگر حقوق بشر» را از مولوی عبدالحمید پس گرفت


آرشیو
آرشیو

کانون مدافعان حقوق بشر در بیانیه‌ای می‌گوید جایزه حقوق بشری را که پیش از این به مولوی عبدالحمید هدیه کرده پس می‌گیرد، چرا که «دیدگاه و موضع‌گیری‌های اخیر» او به‌ویژه درباره «گروه تروریستی طالبان» را مغایر موازین حقوق بشر و صلح پایدار جهانی می‌داند.

به گزارش وب‌سایت کانون مدافعان حقوق بشر، این سازمان پیش‌تر با ارائه توضیحاتی درباره اهدای جایزه «تلاشگر حقوق بشر» به مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در سال ۹۳، از او خواست در مواضعش تجدیدنظر کند.

در این بیانیه که روز دوشنبه، یکم شهریور منتشر شده، آمده است: «متاسفانه سال‌ها پس از آن تاریخ، مواضع حق‌طلبانه نام‌برده تغییر کرد و سخنانی را از تریبون‌های رسمی بیان نموده که آشکارا با اهداف جایزه تقدیمی مغایرت دارد.»

مولوی عبدالحمید روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد ماه با انتشار پیامی، پیشروی گروه طالبان و ورود پیکارجویان آن گروه به کابل را «پیروزی بزرگ و چشم‌گیر» خواند و آن را نتیجه «جهاد، شهادت و صبر در راه حق در مقابل اشغالگران متجاوز و دولت دست‌نشانده و ناکارآمد و غرق در فساد» دانست.

او گفت: «طالبان امروز، طالبان بیست سال قبل نیستند» و مدعی شد که پس از کسب «تجربه» در دیدگاه آنها تغییراتی به وجود آمده است، و «باید به طالبان فرصت داد.»

XS
SM
MD
LG