لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۳

جنگجویان طالبان یکی از بستگان خبرنگار دویچه‌وله در افغانستان را کشتند؛ افزایش محدودیت‌ها


اعتراضات مردمی به طالبان در شهر جلال آباد
اعتراضات مردمی به طالبان در شهر جلال آباد

به گزارش رسانه‌های آلمانی، جنگجویان طالبان که به دنبال خبرنگار دویچه‌وله در افغانستان بودند، یکی از بستگان او را تیرباران کردند. بنابراعلام دویچه‌وله، طالبان در جستجوی خانه به خانه برای دستگیری این خبرنگار بودند که در حال حاضر در آلمان کار می‌کند. در جریان این حادثه، یکی دیگر از اقدام این خبرنگار نیز به شدت مجروح شد‌ ولی سایرین موفق به فرار شدند.

پیتر لیمبورگ، مدیر کل دویچه‌وله، ضمن محکوم کردن قتل، گفت که این حادثه نشان‌دهنده خطراتی است که روزنامه‌نگاران و خانواده‌های آنها را در افغانستان تهدید می‌کند.

به گفته دویچه‌وله، جنگجویان طالبان به خانه دست‌کم سه روزنامه‌نگار دیگر این رسانه آلمانی حمله کردند. دویچه‌وله و سایر سازمان‌های رسانه‌ای آلمان از دولت این کشور خواسته‌اند تا برای کمک به کارمندان افغان خود اقدام سریعی انجام دهد.

اما خبرنگاران و گزارشگران رسانه‌های داخلی افغانستان به ویژه زنان نیز با مشکلات بسیاری مواجه شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه پیام تصویری شبنم داوران مجری شبکه تلوزیونی دولتی «آر‌تی‌ای» را بازتاب داده است که می‌گوید طالبان به او اجازه ندادند که برای ادامه کار خود به دفترش وارد شود.

این مجری افغانستانی در بخشی از این پیام کوتاه می‌گوید که قصد داشته است تا برای انجام وظایف خود به محل کارش بازگردد، ولی طالبان مانع ورود او شدند و گفتند که رژیم تغییر کرده است و دیگر نمی‌تواند کار کند.

این در حالی است که طالبان اخیرا اعلام کرد که در حکومت خود مانع کار و فعالیت زنان نخواهند شد.

شبنم داوران از جهانیان خواست تا اگر صدای او را می‌شنوند به آنها کمک کنند چون زندگی آنها در خطر است.

XS
SM
MD
LG