لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۶

گفت‌وگوهای اضطراری اشرف غنی با رهبران محلی و شرکای بین‌المللی همزمان با ادامه پیشروی طالبان به سوی کابل


اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان (آرشیو)
اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان (آرشیو)

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، همزمان با پیشروی ستیزه‌جویان طالبان به سوی کابل، با رهبران محلی و شرکای بین‌المللی گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای غنی روز شنبه ٢٣ مرداد طی یک نطق تلویزیونی با اشاره به رایزنی‌های جاری با دولت‌های خارجی، سیاست‌مداران، رهبران بین‌المللی،‌ و بزرگان محلی گفت: «به عنوان رئیس جمهوری‌تان، تمرکز من بر این است از گسترش بی‌ثباتی، خشونت، و آوارگی مردم خود جلوگیری کنم.»

رئیس جمهوری افغانستان بدون اشاره به تقاضای طالبان مبنی بر استعفای وی جهت آغاز مذاکرات آتش‌بس و نیل به یک راه حل سیاسی گفت اولویت‌ او تحکیم نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است.

اشرف غنی این سخنان را بلافاصله پس از تصرف پل علم، مرکز استان لوگر، در ٧٠ کیلومتری جنوب کابل ایراد کرد.

طالبان جمعه ٢٢ مرداد نیز موفق شد کنترل قندهار و هرات، دومین و سومین شهر بزرگ این کشور را در دست بگیرد و در تلاش برای کنترل میدان شهر در نزدیکی کابل است.

در همین حال، یک مقام آمریکایی به رویترز گفته است ورود سربازان آمریکایی به کابل به منظور کمک به انتقال کارمندان سفارت و سایر غیرنظامیان آغاز شده است. پنتاگون نیز اعلام کرده است دو گردان از تفنگ‌داران دریایی و یک گردان پیاده‌نظام مجموعا متشکل از ٣٠٠٠ سرباز تا شامگاه یکشنبه وارد کابل خواهند شد و یک تیم رزمی تیپ پیاده نیز به کویت می‌روند تا در صورت نیاز به عنوان نیروی واکنش سریع جهت تامین امنیت در کابل عمل کنند.

همزمان با فروپاشی مقاومت نیروهای دولتی افغانستان و بیم از حمله قریب‌الوقوع طالبان به کابل، بریتانیا و چندین کشور غربی دیگر نیز در حال اعزام سربازهایشان هستند.

گزارش‌ها حاکی از آن است در برخی از سفارت‌ها، روند آتش زدن مواد و مطالب حساس پیش از تخلیه آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عقب‌نشینی نیروهای دولتی در برابر پیشروی‌های طالبان منجر به تسخیر تسلیحات ارائه‌شده از سوی کشورهای غربی به دولت افغانستان توسط این گروه اسلامگرا شده است؛ اتفاقی که برخی از ناظران آن را مشابه کنترل داعش بر موصل در اواسط سال ۲۰۱۴ و تسخیر سلاح‌ها و خودروهای رزمی آمریکایی می‌دانند.

XS
SM
MD
LG