لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

سقوط دهمین و یازدهمین مراکز استان افغانستان؛ غزنی و هرات در تصرف طالبان؛ حضور دیپلماتیک آمریکا کاهش می‌یابد


نیروهای طالبان درحال گشت‌زنی در شهر غزنی، پنج‌شنبه ۲۱ مرداد
نیروهای طالبان درحال گشت‌زنی در شهر غزنی، پنج‌شنبه ۲۱ مرداد

گروه طالبان پنجشنبه شهر غزنی و مرکز راهبردی استان غزنی در نزدیکی کابل، و هرات، سومین شهر بزرگ افغانستان را تصرف کرد. به این ترتیب طالبان تا روز پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۱ مرکز استان از ۳۴ مرکز استان در افغانستان را تحت کنترل خود آورد.

غزنی و هرات تنها چند هفته پیش از پایان مأموریت نظامی آمریکا در افغانستان، به تصرف شورشیان درآمده است. به گزارش آسوشیتدپرس، تصرف هرات بزرگترین پیروزی طالبان به شمار می رود.

با سقوط غزنی، بزرگراه مهمی که پایتخت افغانستان را با استان‌های جنوبی این کشور مرتبط می‌کند، قطع می‌شود. در همین حال، وزارت خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که حضور دیپلماتیک خود در افغانستان را طی هفته‌های آتی کاهش می‌دهد و به تماس دیپلماتیک با دولت و مردم افغانستان ادامه می‌دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در شرایطی که کابل هنوز مستقیماً تهدید نشده است، از دست رفتن غزنی موقعیت بهتری را برای طالبان فراهم می‌کند. برآورد می‌شود که این گروه اکنون حدود دو سوم از افغانستان را در کنترل خود دارد.

آخرین ارزیابی اطلاعاتی ارتش آمریکا نشان می‌دهد که کابل ممکن است ظرف سی روز با تهدید جدی طالبان مواجه شود، و در صورت ادامه روند کنونی، شورشیان می‌توانند در عرض چند ماه افغانستان را به طور کامل تصرف کنند.

به گفته این گزارش، دولت افغانستان در نهایت ممکن است برای دفاع از پایتخت و تنها چند شهر دیگر عقب‌نشینی کند.

پنجشنبه نیروهای طالبان پرچم‌های سفید خود را با شعارهای اسلامی، بر فراز شهر غزنی در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی کابل برافراشتند و در نقاط مختلف شهر تجمع کردند.

به گفته برخی از مقامات افغانستان، نیروهای دولتی همچنان در خارج از شهر هستند، و درگیری‌ها در برخی مناطق ادامه دارد.

امان‌الله کامرانی، یکی از اعضای شورای استانی غزنی، به آسوشیتدپرس گفت که استاندار (والی) و رئیس پلیس غزنی با طالبان توافق کرده بودند که پس از تسلیم شدن، فرار کنند.

تصاویر گرفته شده توسط طالبان نیز نشان می‌دهد که کاروان حامی استاندار غزنی بدون مزاحمت از میان جنگجویان طالبان عبور می‌کند و از منطقه خارج می‌شود.

میرویس ستانکزی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، روز پنجشنبه گفت که استاندار غزنی و معاونانش به ظن معامله با طالبان دستگیر شده‌اند. هر چند این موضوع هنوز از سوی سایر مقامات افغانستان تأیید نشده است. آقای ستانکزی همچنین در پیامی ویدیویی با اذعان به سرنگونی بخش‌هایی از غزنی، تاکید کرد که نیروهای امنیتی دولت هنوز در شهر «هستند.»

با سقوط غزنی که در امتداد بزرگراه کابل-قندهار قرار دارد، احتمال دارد که پشتیبانی و حرکت نیروهای دولتی با مشکلاتی مواجه شود و کابل از سمت جنوب مورد تهدید قرار گیرد.

در همین حال، مقامات دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا می‌گویند اگر جلو حملات تهاجمی گروه طالبان گرفته نشود، مسوولیت آینده کشور بر دوش رهبران کنونی دولت افغانستان خواهد بود.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز چهارشنبه خود در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نظر آقای بایدن در مورد ارزیابی‌های اطلاعاتی مربوط به پیروزی‌های طالبان، و احتمال سقوط کابل ظرف چند ماه آینده گفت: مسئولیت آینده افغانستان با مقامات دولت این کشور است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز در مورد تغییر وضعیت جبهه های جنگ در افغانستان گفت: این امر واقعا بستگی به نوع رهبری سیاسی و نظامی دولت افغانستان در مدیریت نیروهای نظامی‌اش دارد.

در همین حال، روز پنجشنبه سفارت آمریکا در افغانستان بازداشت «غیرقانونی» چندین عضو دولت افغانستان از جمله افراد غیرنظامی و نظامی به دست طالبان را محکوم کرد و خواستار آزادی این مقامات شد.

سفارت آمریکا از شهروندان این کشور خواسته است که با پروازهای تجاری موجود فورا افغانستان را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG