لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۹

دادستان کل آمریکا طرح‌های دولت جو بایدن برای مبارزه با تروریسم داخلی را اعلام کرد


مریک گارلند، دادستان کل و رئیس وزارت دادگستری ایالات متحده
مریک گارلند، دادستان کل و رئیس وزارت دادگستری ایالات متحده

مریک گارلند، دادستان کل و رئیس وزارت دادگستری ایالات متحده، راهبرد دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای بهبود بخشیدن به تجزیه و تحلیل تهدیدهای ناشی از تروریست‌های داخلی را اعلام کرد.

شورای امنیت ملی روز سه‌شنبه این راهبرد را - که شامل تقویت تجزیه و تحلیل دولت در مورد تروریسم داخلی، بهبود همرسانی اطلاعات بین سازمان‌های اجرای قانون محلی، ایالتی، و فدرال، و همکاری با شرکت‌های فناوری برای حذف محتوای تروریستی آنلاین است - به عنوان بخشی از یک راهبرد سراسری برای مبارزه با تروریسم داخلی منتشر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای در همین رابطه گفت: «تروریسم داخلی ناشی از نفرت، تعصب، و دیگر گونه‌های افراط گرایی، لکه‌ای بر روح آمریکا است.» وی تاکید کرد که تروریسم داخلی «با هر آن چیزی که آمریکا برایش تلاش می‌کند مغایرت دارد و امنیت ملی، دموکراسی، و اتحاد ما را به چالش می‌کشد.»

مقامات می‌گویند که گزارشی از دفتر «اداره‌کننده اطلاعات ملی» نشان می‌دهد که افراط گرایان خشن داخلی در سال ۲۰۲۱ تهدیدی فزاینده هستند و گروه‌های سفیدبرترپندار و شبه‌نظامیان ضددولتی عمده‌ترین خطر محسوب می‌شوند.

آقای گارلند روز سه‌شنبه در جریان یک سخنرانی گفت که پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، مهمترین تهدیدهای افراط‌گرایانه خشن داخلی را نشأت‌گرفته از افراط گرایان خشن با انگیزه‌های نژادی یا قومی، به ویژه سفیدبرترپنداران، می‌‌داند.

آقای گارلند ضمن تاکید بر این که در آمریکا صرف پشتیبانی از یک ایدئولوژی نفرت‌‌‌گرایانه غیرقانونی نیست، گفت: «تمرکز ما بر خشونت، و نه بر ایدئولوژی، ‌است.»

این در حالی است که بیش از شش ماه از یورش گروهی از هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا،‌ به شهر واشنگتن همزمان با رای‌گیری کنگره برای تأیید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری، می‌گذرد.

XS
SM
MD
LG