لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

هشدار مقام آمریکایی: اطلاعات نادرست خارجی باعث تقویت تروریسم داخلی می‌شود؛ ایران از شرایط موجود سواستفاده می‌کند


آرشیو
آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا- تلاش‌هایی که اخیرا برای مقابله با تهدید فزاینده تروریسم داخلی در ایالات متحده آغاز شده است، باید راهکاری برای یک مانع بزرگ، یعنی کارزارهای دقیق ایجاد شده توسط کشورهای خارجی و گروه‌های تروریستی برای تحریک خشونت، پیدا کند.

این هشدار از سوی یک مقام ارشد وزارت امنیت داخلی آمریکا، یک روز پس از آن‌ صادر شد که‌ جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، پس از مدت‌ها انتظار، استراتژی ملی خود برای مقابله با تروریسم داخلی را صادر کرد. دولت بایدن این استراتژی را نخستین نمونه در این چهارچوب توصیف کرده است.

دولت بایدن ارتباط مستقیم بین افراط‌گرایان خشن در آمریکا و افراد خارج از کشور را کم اهمیت دانسته است.

یک مقام ارشد می‌گوید که سازمان‌های اطلاعاتی «رابطه محکمی بین تروریسم داخلی و عوامل خارجی پیدا نکردند. با این حال مقامات دیگر در این زمینه محتاط‌‌‌‌تر هستند؛ زیرا این رابطه از یک الگوی استاندارد فرماندهی و کنترل پیروی نمی‌کند.»

جان کوهن، هماهنگ‌کننده مبارزه با تروریسم وزارت امنیت داخلی آمریکا، چهارشنبه در جریان یک وبینار در دانشگاه «جرج تاون» گفت: «یک عنصر اصلی تهدید کنونی، دریافت روایت‌هایی است که ممکن است بر رفتارهای خشونت‌آمیز اثر بگذارد، و شما آن را تا جایی که می‌توانید گسترده کنید.»

او در ادامه افزود: «ما شاهد روایت‌های مشترکی هستیم که به نظر می‌رسد در مورد افرادی که به دنبال عقاید ایدئولوژیک افراطی هستند، مورد توجه قرار گیرد تا به عنوان توجیه خشونت توسط دولت‌های بیگانه، یا سازمان‌های تروریستی خارجی معرفی شود.»

جان کوهن گفت که عوامل تهدید، از جمله «دولت‌های خارجی مانند روسیه، ایران، یا چین، یا رهبران اندیشه‌های افراطی یا گروه‌های تروریستی» از خشم موجود و دو‌قطبی شدن جامعه آمریکا سوءاستفاده می‌کنند.

البته نگرانی درباره تاثیرات خارجی بر افراط‌گرایان داخلی در آمریکا موضوع تازه‌ای نیست.

یک ارزیابی طبق‌بندی نشده مدیر دفتر اطلاعات ملی که ماه مارس گذشته انجام شد، نگرانی‌ها را در مورد ارتباط میان سفیدبرترپنداران [افرادی که به برتر بودن سفیدپوستان باور دارند] در آمریکا و سایر کشورها را افزایش داد، و خاطرنشان کرد که تعداد کمی از افراط‌گرایان در تلاش برای ایجاد ارتباط بیشتر با یکدیگر به سفرهای مختلفی رفته‌اند.

روسیه نگرانی خاصی برای مقامات ایالات متحده بوده است.

آرویل هاینز، مدیر اطلاعات ملی، در جریان جلسات دریافت رای اعتماد خود در ماه ژانویه در کنگره، شهادت داد که کرملین از اقدامات فعال علیه جریان‌های راست و چپ‌ سیاسی در آمریکا برای ترویج افراط‌گرایی استفاده می‌کند.

مقامات کنونی و پیشین آمریکایی، و همچنین تحلیلگران هشدار داده‌اند که روسیه در حال پرورش نسل جدیدی از چهره‌های تأثیرگذاری است که تمرکز آنها جذب پیروانی در میان گروه‌های راست و چپ افراطی است.

بخشی از استراتژی تروریسم داخلی کاخ سفید، به لزوم یافتن راه‌هایی برای مقابله با قطبی که غالبا به انتشار اطلاعات نادرست، گمراه‌کننده، و توطئه‌های خطرناک اینترنتی می‌پردازند، اشاره می‌کند، و بر حمایت از یک فضای اطلاعاتی که گفتمان سالم دموکراتیک را تقویت می‌کند، تأکید دارد.

XS
SM
MD
LG