لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

واکنش پاریس به اعلام محکومیت گردشگر فرانسوی دستگیر شده در ایران: غیرقابل فهم است


بنجامين بریر، گردشگر فرانسوی که در ایران دستگیر و محکوم شده است
بنجامين بریر، گردشگر فرانسوی که در ایران دستگیر و محکوم شده است

وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای، به اعلام محکومیت بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی در ایران واکنش نشان داد و آن را «غیرقابل فهم» خواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این بیانیه که روز یکشنبه نهم خرداد صادر شد، وزارت خارجه فرانسه گفته این گردشگر برای تعطیلات در ایران بوده است و از هیچ‌چیزی که این اتهام‌ها را ثابت کند، خبر ندارد.

دادگاهی در مشهد روز نهم خرداد برای بنجامین بریر،‌ شهروند فرانسوی که ۱۰ ماه پیش بازداشت شده بود، قرار مجرمیت صادر کرد. دادسرای مشهد در دو اتهام «جاسوسی» و «تبلیغ علیه نظام» قرار مجرمیت صادر کرده است.

سعید دهقان یکی از وکلای این شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران به خبرگزاری رویترز گفت،‌ موکل او در زندان وکیل آباد مشهد است و کارمندان بخش کنسولی سفارت فرانسه نیز با او تماس گرفته‌اند.

در حال حاضر به غیر از بنجامین بریر، چندین شهروند اروپایی و آمریکایی دیگر نیز در سال‌های اخیر توسط جمهوری اسلامی ایران به موارد اتهامی مشابه زندانی شده‌اند. پیش از این، فریبا عادلخواه، شهروند ایرانی- فرانسوی نیز به شش سال زندان محکوم شد؛ در حال حاضر نیز شماری از شهروندان دوتابعیتی آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله نازنین زاغری، آنوشه آشوری، ناهید تقوی،‌ سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی،‌ مراد طاهباز، کامران قادری، جمشید شارمهد، ارس امیری، و مسعود مصاحب - در ایران زندانی و یا در حصر خانگی قرار گرفته اند و ممنوع الخروج هستند.

XS
SM
MD
LG