لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

فایننشال تایمز: عربستان کمک نفتی به پاکستان را در راستای مقابله با نفوذ ایران از سر گرفت


شرکت نفتی آرامکو، عربستان سعودی
شرکت نفتی آرامکو، عربستان سعودی

روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی اعلام کرد عربستان سعودی توافق کرد کمک نفتی به پاکستان به ارزش یک و نیم میلیارد دلار در سال را از سربگیرد.

این گزارش به نقل از تحلیلگران اعلام کرد این حرکت در راستای فعالیت‌های عربستان سعودی همراه با ایالات متحده و قطر، برای تشکیل جبهه ای برای مقابله با ایران است.

به گزارش فایننشال تایمز، پاکستان به تدریج به رقبای منطقه‌ای عربستان سعودی یعنی ایران و ترکیه نزدیک شده بود. این کشورها با همراهی مالزی تلاش کردند یک اتحاد مسلمانان در رقابت با سازمان‌ همکاری اسلامی به رهبری عربستان تشکیل دهند.

یک مقام رسمی دولت پاکستان به فایننشال تایمز گفت روابط بین اسلام‌آباد و ریاض احیا شده و عربستان طرح‌های سرمایه‌گذاری در پاکستان را از سر می‌گیرد.

این گزارش می‌گوید توافق فعلی رقم پایین‌تری نسبت به همکاری‌های گذشته بین عربستان و پاکستان پیش از چالش‌‌ها در روابط دوجانبه دارد. توافق قبلی نفتی عربستان و پاکستان ارزشی حدود ۳.۴ میلیلارد دلار داشت.

پیشتر شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش کرده بود عربستان سعودی و سوریه نزدیک به عادی‌سازی روابط دوجانبه هستند. افراد آگاه به این موضوع به شبکه الجزیره گفتند عربستان سعودی با هدف بیرون راندن ایران از سوریه، چنین حرکتی را در پیش گرفته است.

XS
SM
MD
LG