لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۹

دور جدید مذاکرات غیررسمی ایران و عربستان احتمالا در عمان برگزار می‌شود


فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجە عربستان - آرشیو
فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجە عربستان - آرشیو

سوران خاطری، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از اربیل - چند تن از مقامات عمان به نشریه «عرب ویکلی» گفته‌اند که دیدار روز دوشنبه فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، از آن کشور به احتمال زیاد به انتقال محل مذاکرات غیررسمی ایران و عربستان از بغداد به مسقط مربوط می‌شود.

مقامات عمان ابراز امیدواری کرده‌اند که این دیپلماسی فعال مسقط، همانند تلاش‌های گذشته عمان که به توافق هسته‌ای انجامید، این بار نیز نتیجه خوبی داشته باشد.

به گزارش عرب ویکلی، هیاتی از سازمان امنیت کشور عمان نیز با مقامات حوثی‌های یمن گفتگو کرده‌اند. به گفته مقامات امنیتی عمان، «هم‌زمان با میانجیگری برای برقراری صلح میان حوثی‌ها و دولت یمن، عمان تلاش می‌کند که دیدگاه‌های ایران و عربستان را به هم نزدیک کند.»

دور اول مذاکرات غیررسمی ایران و عربستان فروردین گذشته در بغداد آغاز شد. این دو کشور دی ماە ۹۴ پس از حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند.

تلاش کشورهای منطقه برای کاهش تنش میان تهران و ریاض با مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته ای در وین همزمان شده است، و برخی از کارشناسان با اشاره به جنگ نیابتی ایران با عربستان در یمن می‌گویند کلید صلح میان ریاض و حوثی‌ها در تهران است.

XS
SM
MD
LG