لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

یک دیدبان فعالیت‌ شبکه‌های مجازی از دخالت‌های بازیگران مرتبط با ایران در اسرائيل خبر داد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

گروهی به نام «فیک ریپورتر» که دیدبان اسرائيلی است و فعالیت‌های مخرب در شبکه‌های اجتماعی را رصد می‌کند‌، در گزارشی از عملیات مرتبط با ایران برای گسترش اطلاعات نادرست و ایجاد شکاف و اختلاف در اسرائیل و در جریان انتخابات خبر داد.

این گزارش که روز پنجشنبه ۱۰ تیر منتشر شده می‌گوید گروهی به نام «بلک فلگ» - پرچم سیاه - فعالیت‌هایشان در حوزه فعالیت‌های مشکوک قرار گرفته است و مشخص شد شبکه‌ای از فعالیت هماهنگ شده در فیس‌بوک، اینستاگرام، واتس‌اپ، تلگرام و توئیتر و همچنین یک وبسایت با سه دامنه است.

این گزارش می‌گوید دو نام کاربری «بی‌بی موومنتز» و «ال‌او بی‌بی» هرچند از فیس‌بوک و توئیتر حذف شده‌اند،‌اما هنوز در تلگرام فعال هستند. شماری از کاربرها در فیس‌بوک، توئیتر و اینستاگرام هنوز مرتبط با این حساب‌ها فعالیت دارند.

بر اساس این گزارش، این گروه در واتس‌اپ دو حساب غیرواقعی دارد که به یک شماره تلفن اسرائیلی و یک شماره تلفن فلسطینی مربوط است. برای مثال، «بلک فلگز» با این حساب‌ها وارد گروه‌های رسمی و تایید شده معترضان در واتس‌اپ شده و با ارتباط مستقیم با شهروندان، اطلاعات را هم جمع‌‌آوری کرده و هم منتشر می‌کنند.

گزارش فیک ریپورتر می‌گوید این فعالیت‌ها به ایران مرتبط است و چند رفتار مشخص هم نشان داده است: پست کردن پیام‌هایی با محتوای ضد بنیامین نتانیاهو، جمع‌آوری اطلاعات از شهروندان اسرائیلی و کپی کردن پیام‌ها از گروه‌های تایید شده و گسترش آن، محتوایی در راستای ضدیت با پلیس، یهودیان ارتدوکس و مخالف با بنیامین نتانیاهو و مشخصه آن هم استفاده از زبان عبری ضعیف با اشکالات گرامری و همچنین تکرار آن در چندین پلت‌فرم مختلف است.

فیک‌ریپورتر گفته یافته‌های خود را با شبکه‌های اجتماعی و مقامات اسرائیلی در میان گذاشته و حتی برخی از فعالان این شبکه‌ها هم حذف شده‌اند ولی با این حال، هنوز اکانت‌های فعال مرتبط در چند پلت‌فرم شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود.

نشریه تایم پیشتر و در گزارشی اختصاصی گفته بود عوامل حکومتی ایران در شبکه‌های مجازی به کارزار خود برای پراکندن اطلاعات نادرست، دامن زدن به اختلافات، و یهودستیزی در آمریکا ادامه داده و آن را تشدید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG