لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۸

حجم آب دریاچه ارومیه «۴۰ درصد» کاهش یافته است


آرشیو
آرشیو

یک مقام محیط زیست در استان آذربایجان غربی می‌گوید میزان آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش یافته است. در حالی که صدای آمریکا در تیر ماه به نقل از مقامات مسئول در ایران گزارش داده بود تراز آب این دریاچه نسبت به پارسال ۳۰ سانتیمتر کم شده است، حال این مقام استانی می‌گوید این کاهش به ۱۰۰ سانتیمتر رسیده است.

به گزارش ایرنا، حجت جباری، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، روز سه‌شنبه ۸ شهریور گفت که «سطح تراز دریاچه ارومیه هم‌اکنون یک هزار و ۲۷۰ متر و ۷۴ سانتیمتر از سطح آبهای آزاد است که ۱۰۰ سانتیمتر نسبت به پارسال کاهش یافته است.»

این مقام مسئول، همچنین گفته است که به دلیل «کاهش بارش‌ها و روان‌آب‌ها» امسال حق‌آبه دریاچه ارومیه دچار مشکل شده و با وجود پی‌گیری‌ها این حق‌آبه تاکنون «رهاسازی» نشده است.

بنا بر این گزارش، بارندگی امسال نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد و نسبت به میزان بارندگی در بلندمدت ۱۸ درصد کاهش داشته است و اکنون «حیات دریاچه» در خطر است.

بحران آب در ایران به یکی از اصلی‌ترین چالش‌های کشور تبدیل شده است و حتی برخی مقامات رسمی از آن به عنوان «ورشکستگی آب» و «ابرچالش» پیش روی دولت آینده یاد می‌کنند.

فاطمه امان، تحلیل‌گر ارشد موسسه خاورمیانه در واشنگتن، پیش از این با اشاره به یک گزارش تازه مجله ساینس به صدای آمریکا گفته بود که بهبود وضعیت دریاچه ارومیه که همه فکر می‌کنند تقریبا در حال احیا شدن است، اساسا موقتی بوده است.

XS
SM
MD
LG