لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

یک مقام مسئول در ایران: تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به پارسال ۳۰ سانتیمتر کم شده است


دریاچه ارومیه - آرشیو
دریاچه ارومیه - آرشیو

یک مقام مسئول می‌گوید شرایط دریاچه ارومیه خوب نیست و با کاهش ۳۰ سانتیمتری تراز نسبت به سه ماه نخست سال قبل روبه‌رو شده است. به گفته علی سلطان‌پور، مدیر آب‌نگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه‌برداری ایران، در پی کاهش میزان بارش در دو سال گذشته این دریاچه دوباره دچار کاهش تراز آب شده است.

آقای سلطان‌پور درباره پیشینه افزایش و کاهش تراز دریاچه ارومیه به ایسنا گفته است: «روند کاهشی سطح آب این دریاچه از سر گرفته شده است.»

او با انتقاد از اجرایی نشدن برنامه‌های توسعه پایدار در سال‌های گذشته در دریاچه ارومیه، گفت که «به منابع موجود در کشور آسیب وارد کردیم، به گونه‌ای که منابع طبیعی نتوانسته است خود را با شرایط موجود سازگار کند.»

آقای سلطان‌پور همچنین درباره تالاب هورالعظیم گفت که بررسی‌های کارشناسانه نشان می‌دهد تراز آب در این منطقه نیز کم شده است، هرچند که با بارش‌های دو سال گذشته که سیل در پی داشت، هورالعظیم میزان آب قابل توجهی دریافت کرد، اما پس از فروکش کردن آب، دوباره با کاهش تراز مواجه شد و به سال‌های پیش از سیل بازگشت.

این مقام انتقاد به روند سدسازی‌ها را رد کرده است و می‌گوید: «دو سال قبل که کشور با سیل درگیر بود، برخی نسبت به سدسازی انتقاد داشتند، ولی اگر دو سد کرخه و دز نبودند، سیل‌های ایجاد شده می‌توانستند خسارات زیادی به منطقه وارد کنند.»

بحران آب در ایران به یکی از اصلی‌ترین چالش‌های کشور تبدیل شده است و حتی برخی مقامات رسمی از آن به عنوان «ورشکستگی آب» و «ابرچالش» پیش روی دولت آینده یاد می‌کنند.

فاطمه امان، تحلیل‌گر ارشد موسسه خاورمیانه در واشنگتن، پیش از این با اشاره به گزارش تازه مجله ساینس به صدای آمریکا گفته بود که بهبود وضعیت دریاچه ارومیه که همه فکر می‌کنند تقریبا در حال احیا شدن است، اساسا موقتی بوده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG