لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا: به هم‌پیمانان عراقی خود بیش از پنج میلیارد دلار کمک تجهیزاتی کرده‌‌ایم


آرشیو
آرشیو

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا می‌گوید از آغاز ماموریت آنها در عراق بیش از ۵ میلیارد دلار کمک‌های تسلیحاتی و لجستیکی را به هم‌پیمانان خود در این کشور تحویل داده‌اند.

سرهنگ وین مارتو، سخنگوی نیروهای ائتلاف، در توییتی اعلام کرد از سال ۲۰۱۴ برنامە آموزش و تسلیح ضد داعش کە توسط آمریکا شکل گرفت بیش از ۵ میلیارد دلار کمک‌های تسلیحاتی و لجستیکی را بە منظور شکست داعش بە هم‌پیمانان خود در عراق تحویل دادە است. این کمک‌ها شامل تجهیزات، سلاح، خودرو، لباس، بودجە، و امکانات پزشکی می‌شود.

کمک‌های نیروهای ائتلاف در حالی است کە طبق توافق صورت‌گرفتە بین بغداد و واشنگتن، نیروهای نظامی آمریکا باید تا پایان سال جاری میلادی خاک عراق را ترک کنند. هرچند تعدادی از آنها به عنوان مشاور در آن کشور باقی خواهند ماند.

از سوی دیگر یحیی رسول، سخنگوی نیروهای مسلح عراق، در بیانیەای اعلام کرد کە روابط عراق با نیروهای ائتلاف بر پایە سە اصل بنا نهادە می‌شود: تلاش مشترک برای شکست تروریسم، آموزش و تسلیح نیروهای عراقی، و همکاری امنیتی و اطلاعاتی.

تاکید عراق بر ادامە همکاری با نیروهای ائتلاف در حالی است کە گروه‌های شبە‌نظامی کارگزار ایران در عراق کە خروج نیروهای آمریکایی از این کشور خواستە اصلی‌شان بود، حملات خود بە پایگاەهای محل استقرار نیروهای آمریکایی و مراکز دیپلماتیک را متوقف نکردەاند.

سفارت آمریکا در بغداد روز پنج‌شنبە هدف دو فروند راکت قرار گرفت. طبق گزارش‌های منتشرشدە این حملە خسارات جانی و مالی نداشتە است.

از سوی دیگر در هفتە‌های اخیر، گروە تروریستی داعش حملات خود بە نیروهای عراقی را افزایش دادە است.

بنا بر گزارش رسانە‌های عراقی، روز گذشتە در حملە ستیزه‌جویان داعش بە یک مجلس سوگواری در منطقە یثرب در استان صلاح الدین، دست کم ٨ تن کشتە و ١٩ تن نیز زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG