لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۳

رئیس جمهوری آمریکا: ماموریت رزمی نظامیان ایالات متحده در عراق تا پایان امسال تمام خواهد شد


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه در کاخ سفید با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، دیدار کرد (۲۶ ژوئیه ۲۰۲۱)
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه در کاخ سفید با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، دیدار کرد (۲۶ ژوئیه ۲۰۲۱)

رئیس جمهوری آمریکا از به اتمام رسیدن ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی در عراق تا پایان سال جاری خبر داد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه در کاخ سفید با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، دیدار کرد. وی در این دیدار با اعلام تغییر نقش نیروهای نظامی آمریکا در عراق گفت که از پایان سال جاری به بعد این نیروها دیگر در چارچوب ماموریت رزمی حضور نخواهند داشت.

رئیس جمهوری آمریکا به پرسش مربوط به تعداد نیروهایی که در این قالب در عراق باقی خواهند ماند، پاسخ نداد.

پرزیدنت بایدن گفت دولتش نسبت به تقویت شراکت راهبردی با عراق متعهد است.

وی افزود، همکاری با عراق در زمینه امنیتی، که همان مقابله مشترک با داعش است، ادامه خواهد یافت و این همکاری برای برقراری ثبات در منطقه حیاتی است.

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد که اقدامات ضد تروریستی مشترک، حتی با تغییر نقش حضور نیروی نظامی ایالات متحده، ادامه خواهد یافت.

در حال حاضر دو هزار و پانصد نیروی نظامی آمریکایی در برخی از پایگاه‌های عراق، از جمله پایگاه‌های واقع در اقلیم خودمختار کردستان، حضور دارند.

آقای بایدن در این دیدار همچنین گفت که موضعاتی مانند سلامت و بهداشت، آب و هوا، و انرژی نیز در چارچوب شراکت راهبردی دو کشور خواهد بود.

وی افزود، واشنگتن به زودی و ظرف یکی دو هفته آینده نیم میلیون دز واکسن ضد کووید-۱۹ به عراق ارسال می‌کند. پیشتر اعلام شده بود که این واکسن‌ها از نوع فایزر است.

او ادامه داد: «ما از تقویت دموکراسی در عراق و از اجرای انتخابات پارلمانی در ماه اکتبر در آنجا حمایت می‌کنیم تا [آن انتخابات] در زمان تعیین شده، برگزار شود.»

در این دیدار آقای الکاظمی، نخست وزیر عراق، با اشاره به وجود شراکت راهبردی میان واشنگتن و بغداد، از کمک آمریکا به عراق در جنگ با داعش قدردانی کرد.

آقای الکاظمی پیشتر با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، دیدار و گفتگو کرد.

تغییر مأموریت نیروهای آمریکا در عراق به معنی خروج نیروهای ایالات متحده از آن کشور نیست.

فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق، پیشتر گفته بود، این که نیروهای ایالات متحده چگونه و چه زمانی از عراق خارج می‌شوند بر اساس جدولی خواهد بود که مورد توافق دو طرف و مبتنی بر مسائل فنی و رعایت دیگر جوانب امنیت نیروها خواهد بود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG