لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۸

پیام بایدن به روسیه و چین: اتحاد آمریکا و اروپا تنگاتنگ است


جو بايدن - ۱۹ خرداد
جو بايدن - ۱۹ خرداد

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۱۹ خرداد در آستانه نخستین سفر خارجی خود گفت هدف از دیدارهایش با رهبران کشورهای قدرتمند، ارسال پیام به روسیه و چین خواهد بود.

آقای بایدن پیش از آن که سوار هواپیمای ویژه ریاست جمهوری آمریکا شود، هدف اصلی سفرش را چنین عنوان کرد: «روشن کردن این مساله برای پوتین و چین که اتحاد آمریکا و اروپا تنگاتنگ، و گروه هفت رو به پیشرفت است.»

قرار است رییس جمهوری آمریکا در نخستین سفر خارجی خود که هشت روز به طول می‌انجامد با سران کشورهای عضو گروه هفت و اتحادیه اروپا، مقامات پیمان نظامی ناتو، و رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت‌وگو کند.

آقای بایدن در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد دستور کار دیدارش با رئیس جمهوری روسیه و این که چه نتایجی از آن حاصل خواهد شد، گفت: «حملات سایبری که از روسیه انجام می‌شود یکی از موضوعات مورد گفتگو است. وی افزود که فعلا نمی تواند درباره تفاهم هایی که ممکن است با پوتین به دست بیاید، نظر بدهد.

کاخ سفید پیشتر در تشریح اهداف این سفر اعلام کرده بود که آقای بایدن در نظر دارد در چارچوب همکاری نزدیک با متحدان آمریکا در اروپا، با رقابت‌ها و چالش‌های مرتبط با روسیه و چین مقابله کند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفته است که موارد نقض حقوق بشر توسط مسکو و پکن را نیز با مقامات طرف گفت‌وگو در میان می‌گذارد.

آقای بایدن، قبل از ترک واشنگتن، در ادامه صحبت کوتاه خود با خبرنگاران گفت طی حضورش در این نشست‌ها درباره راهبرد کشورش در مورد دسترسی جهانی به واکسن صحبت خواهد کرد.

پیش از این سفر، دولت آمریکا اعلام کرده بود که واشنگتن در نخستین گام برای عملی کردن وعده توزیع هشتاد میلیون دز واکسن مازاد آمریکا، ۲۵ ملیون دوز واکسن را عمدتا از طریق کنسرسیوم کوواکس بین کشورهای در حال توسعه توزیع می کند.

XS
SM
MD
LG