لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

هشدار سازمان ملل نسبت به وضعیت خطرناک ۱۲۰ هزار انسان آواره در شمال سوریه


یکی از اردوگاه‌های پناهندگان در نزدیکی روستای کفر عروق در استان ادلب سوریه که در اثر بارندگی‌های شدید گل الود شده است - ۲۸ ژانویه ۲۰۲۱
یکی از اردوگاه‌های پناهندگان در نزدیکی روستای کفر عروق در استان ادلب سوریه که در اثر بارندگی‌های شدید گل الود شده است - ۲۸ ژانویه ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا - آژانس‌های امدادی سازمان ملل متحد هشدار می‌دهند، بیش از ۱۲۰ هزار نفر از کسانی که از مناطق درگیری در شمال سوریه فرار کرده‌اند، پس از هفته‌ها وزش بادهای شدید و بارش باران‌های سیل‌آسا که اردوگاه‌های آنها را ویران کرده است، اکنون برای بقا تقلا می‌کنند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد این وضعیت را فاجعه‌بار خوانده و گفته است که کارکنان امور بشردوستانه به صورت شبانه روزی در حال تلاش برای بازگشایی جاده‌های گل‌آلود و پر از خرابی‌های به جای مانده هستند تا امدادگران بتوانند خود را به قربانیان این فاجعه برسانند.

یِنس لارکه، سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه، گزارش می‌دهد که وزش باد شدید و بارندگی‌های سنگین، موجب آسیب و تخریب حداقل ۲۱۷۰۰ چادر در ۳۰۰ اردوگاه شده است؛ اردوگاه‌هایی که سرپناه ده‌ها هزار پناهنده و مهاجر جنگ‌زده بود. وی می‌گوید که تاکنون یک کودک کشته و حد اقل سه نفر زخمی شده‌اند.

آقای لارکه گفت: «سیلاب ذخیره مواد غذایی، وسایل خانه، و سایر دارایی‌های بسیاری از این مردم را با خود برده و منابع آب آنها را آلوده کرده است؛ مردمی که پیش از این نیز برای زنده ماندن تقلا می‌کردند.» وی افزود: «در برخی موارد، کودکان خردسال، سالمندان، و زنان باردار، و افراد آسیب‌پذیر دیگر، در نقاط دورافتاده در میان گل و لای گیرکرده‌اند، و این درحالی است که دمای هوا به زیر صفر رسیده است.»

این قربانیان در میان ۲.۷ میلیون نفری هستند که از جنگ در ادلب و دیگر نقاط شمال غربی سوریه فرارکرده‌اند. در ماه نوامبر ۲۰۲۰، نیروهای دولتی سوریه با حمایت از روسیه، حملات نظامی خود به ادلب، آخرین مرکز اصلی استقرار قدرت داعش، را تشدید کردند. دفتر هماهنگی امور بشردوستانه گزارش می‌دهد که افزایش حملات هوایی و زمینی موجب شد که بیش از ۲۳۵ هزار تن از شهروندان ادلب، بین روزهای ۱۲ تا ۲۵ دسامبر، ناچار به ترک خانه‌هایشان شوند.

آقای لارکه می گوید، حمایت بین‌المللی به شدت مورد نیاز است و بر این مسئله تاکید کرد که هزاران نفر روزها است از خدمات و امکانات اولیه زندگی بی‌بهره‌اند و در شرایطی بسیار دشوار به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG