لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

سفر زلمی خلیل‌زاد به منطقه برای تسریع مذاکرات پایان جنگ در افغانستان


زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح در افغانستان، در کنفرانس صلح افغانستان در مسکو، روسیه - ۱۸ مارس ۲۰۲۱
زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح در افغانستان، در کنفرانس صلح افغانستان در مسکو، روسیه - ۱۸ مارس ۲۰۲۱

وزارت خارجه ایالات متحده روز شنبه ۷ فروردین، اعلام کرد که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح در افغانستان، در تلاش برای تسریع مذاکرات اتمام جنگ در آن کشور، آمریکا را به مقصد ترکیه و مناطق اطراف آن ترک کرده‌ است.

به گزارش رویترز، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در حال تصمیم‌گیری پیرامون بیرون بردن ۳۵۰۰ سرباز خود - یعنی آخرین گروه سربازان آمریکایی در افغانستان - در موعد مقرر است. بنا بر توافق‌نامه‌ای که در فوریه ۲۰۲۰ در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ با طالبان منعقد شد، تاریخ این خروج اول ماه مه ۲۰۲۱ تعیین شده است.

دولت پرزیدنت بایدن تلاش کرده ‌است که از طریق اعمال فشارهای بین‌المللی بر اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، و طالبان، آنها را پیش از موعد مقرر به توافق صلح و آتش‌بس برساند.

وزارت خارجه آمریکا، ضمن اشاره به سفر روز پنجشنبه آقای خلیل‌زاد در بیانیه‌ای گفت: «او [آقای خلیل‌زاد] در تلاش‌های مقدماتی خود طرفین را برای گفتگو در مورد توافق سیاسی که موجب آتش‌بس و صلح عدلانه و پایدار می شود، به مذاکره دعوت خواهد کرد.»

طالبان روز جمعه اخطار داد که اگر نیروهای خارجی بیش از موعد مقرر تعیین شده در توافق‌نامه طالبان با ایالات متحده در خاک افغانستان باقی بمانند، خشونت‌های خود علیه آنها را از سر خواهند گرفت.

پرزیدنت بایدن روز پنجشنبه گفته بود که رعایت مهلت مقرر، که مستلزم خروج ۷ هزار تن دیگر از نیروهای ائتلاف است، دشوار خواهد بود.

طالبان گفته است این پیمان را «معقول‌ترین و کوتاه‌ترین مسیر» برای پایان دادن به جنگ ۲۰ ساله افغانستان می‌داند و به آن پایبند است.

جنگ افغانستان طولانی‌ترین جنگ خارجی آمریکا است.

XS
SM
MD
LG