لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

کمیساریای عالی پناهندگان: افغانستان بر لبه پرتگاه یک بحران انسانی دیگر قرار دارد


حمایت مجاهدین سابق از نیروهای افغان در جنگ علیه طالبان، در حومه ولایت هرات
حمایت مجاهدین سابق از نیروهای افغان در جنگ علیه طالبان، در حومه ولایت هرات

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید، با حمله‌های جاری طالبان افغانستان در آستانه یک بحران بزرگ پناهندگی قرار گرفته است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه از مقر سازمان ملل در ژنو در گزارشی اعلام کرد که با اوج‌گیری خشونت‌ها بر اثر حمله‌های طالبان در سرتاسر افغانستان، اغلب مردم این کشور در آستانه فرار از خانه‌هایشان هستند.

به گزارش رویترز، بابر بلوچ، سخنگوی این نهاد سازمان ملل، در این باره گفت: «افغانستان بر لبه پرتگاه یک بحران انسانی دیگر قرار گرفته است. از این بحران می‌توان جلوگیری کرد. باید جلوگیری کرد. کوتاهی در رسیدن به یک توافق صلح و برکندن ریشه خشونت جاری منجر به آوارگی‌های بیشتر در خود افغانستان و نیز کشورهای همسایه و فراتر از آن خواهد شد.»

بنا به برآورد این کمیساریا، هم اکنون ۲۷۰ هزار افغانستانی در این کشور آواره شده‌اند و با محاسبه آوارگان پیشین در حال حاضر جمعیت آوارگان کشور از مرز سه و نیم میلیون نفر می‌گذرد.

به گفته بابر بلوچ، آوارگان، «نبود امنیت، اخاذی و زور گیری گروه‌های مسلح غیر دولتی، افزایش انفجارهای کنار جاده‌ای، نبود درآمد و قطع خدمات اجتماعی» را عامل فرار خود قلمداد می‌کنند.

سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌افزاید،‌ در نخستین سه ماهه اول سال جاری، در مقایسه با سال ۲۰۲۰ به میزان ۲۹ در صد بر شمار تلفات افزوده شده است. وی توصیه می‌کند جامعه بین‌المللی در حمایت از دولت افغانستان و مردم این سرزمین گام پیش بگذارد.

در همین حال ژنرال آستین میلر، فرمانده کل نیروها در افغانستان، در مراسم روز دوشنبه در کابل کناره گیری خود را از فرماندهی اعلام کرد و از آن کشور خارج شد.

XS
SM
MD
LG