لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

نبرد خونین نیروهای دولتی افغان با طالبان؛ هند کنسولگری خود در قندهار را تخلیه کرد


گشت زنی شبه نظامیان مسلح افغان در حومه ولایت تخار
گشت زنی شبه نظامیان مسلح افغان در حومه ولایت تخار

وزارت خارجه هند روز یکشنبه ۲۰ تیر اعلام کرد به دلیل پیشرفت شبه نظامیان طالبان و درگیری آنها با نیروهای دولت مرکزی در نزدیکی شهر قندهار در جنوب افغانستان، کنسولگری خود در این شهر را تخلیه کرده است.

بنا به گزارش‌ها، شمار دیپلمات‌ها و کارمندان تخلیه شده از کنسولگری هند در قندهار حدود ۵۰ نفر است. دهلی نو می‌گوید این کنسولگری فعلا توسط کارمندان محلی اداره خواهد شد.

وزارت دفاع افغانستان در توئیتی نوشته است در نبردهای ۲۴ ساعت گذشته با طالبان در سمنگان، کونار، ننگرهار، بلخ، هلمند، بامیان و بادغیس ۲۰۶ نفر از اعضای طالبان کشته و ۱۰۱ نفر دیگر دستگیر شده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان همچنین می‌گوید سربازان دولتی توانسته‌اند حمله طالبان به شهر قندوز را دفع کنند.

نوید جان، فرمانده ارتش افغانستان در ولایت قندوز، می گوید: «نیروهای افغان آماده دفاع از میهن هستند. در چند روز اخیر دشمن در قندوز دست به حملات سنگینی زده است، اما با مقاومت شدید تری روبرو شده و تلفات و صدمات دیده است.»

توئیت دیگری از وزارت دفاع افغانستان حاکی است که سحرگاه روز یکشنبه بیش از ۱۲ نفر از شبه نظامیان طالبان بر اثر بمباران نیروی هوایی افغانستان در تنگه خیبر و حومه تخار، نزدیک مرز افغانستان با پاکستان، کشته شدند و مقادیر زیادی اسلحه، مهمات و تجهیزات طالبان نیز نابود شده است. گروه طالبان می گویند ۸۵ درصد از سرزمین افغانستان را کنترل می کند.

XS
SM
MD
LG